SPORTSHOWROOM

Archive

Air Zoom

Високоефективна система за омекотяване на Nike.

Nike Air Zoom
© Nike

Нова форма на въздуха

Откакто е въведена в набора от технологии на Nike през 1977 г., въздушната възглавница е неразделна част от продукцията на марката. В продължение на десетилетие то остава до голяма степен непроменено - до момента, в който Тинкър Хатфийлд проектира първата обувка Air Max. Неговата новаторска маратонка с видимия въздух се радва на огромен успех, което неизбежно води до по-нататъшни иновации в технологията. Следващата итерация на въздушната възглавница щеше да осигури различен вид подложка под краката, която беше сложна в конструкцията си, но не по-малко забележителна в резултатите си. Тя се наричаше Zoom Air и придаде съвсем ново измерение на известната технология.

Създаване на напрежение

Разработван в продължение на няколко години, Air Zoom първоначално е създаден като технология за ефективност, която подпомага всички видове спортисти. Работейки успоредно с версиите на Air Max, тя предлагаше различен вариант на омекотяване; нещо плоско, ниско до земята и ефективно оптимизирано. Тайната ѝ се криеше в синтетичните влакна, вмъкнати в издръжливия джоб Air. Тези нишки бяха плътно опънати и свързани с горната и долната част на единицата Air под налягане, където се държаха в напрегнато състояние. Това спомагаше за изтеглянето на въздушната възглавница Air в плоска позиция, която приближаваше потребителя до земята, осигурявайки по-голяма стабилност. Zoom Air беше и невероятно отзивчив - атрибут, който се дължеше на опънатите влакна. Когато кракът натискаше единицата Air Zoom, тези влакна се огъваха и разхлабваха, преди да се приберат обратно като пружина, когато кракът се вдигнеше. Докато въздухът изпълняваше обичайната си роля да омекотява удара, функцията на влакната беше да предлагат отлично връщане на енергията. Това създава мека стъпка, последвана от мощно оттласкване от земята, което прави движенията по-бързи и по-ефективни.

© Nike

Благодарение на тези характеристики технологията Air Zoom е идеална за спортове, които изискват бързи движения, като осигурява максимална производителност, спестявайки няколко милисекунди от времето за спринт на спортистите. Когато през 1995 г. излиза първата обувка Air Zoom - Nike Air Go LWP (Lightweight Performance), този факт е подчертан на плакатите, които показват дизайна. Наред със снимката на звездата от НБА Тим Хардауей имаше ред текст, който подчертаваше способността на технологията да му позволи да бяга по-бързо и да скача по-високо. На изображението Zoom Air се споменаваше и като омекотяване "Tensile-Air", което Nike избра да нарича в първите дни като препратка към напрежението в хилядите влакна във въздушния джоб. Това обаче нямаше да продължи дълго, тъй като "Tensile Air" се превърна в "Zoom Air" по-късно същата година, когато беше използвана в Air Zoom Flight 95, който беше носен от друг известен баскетболист по това време - Джейсън Кид. Към този момент колекцията Air Flight вече е успешна и нейната популярност спомага за разпространението на името Zoom Air, тъй като технологията се разпространява в различни модели на Nike.

© Nike

Адаптивността е ключът

Баскетболът обаче не е единственият спорт, който се възползва от тази нова технология. Nike Air Go беше част от серия обувки под шапката на LWP. Този комплект включваше още Air Scream LWP, които бяха предназначени за крос тренировки, Air Challenge LWP, създадени като обувки за тенис и носени от Андре Агаси, и Air Zoom LWP, обувки за бягане със Zoom Air в предната част на стъпалото. Диапазонът от спортове и повърхности, за които е била използвана толкова рано, показва гъвкавостта на технологията. Тя може да се изработва в най-различни форми и размери, което означава, че може лесно да се вгради във всяка част на подметката - от петата до предната част на крака и дори по цялата дължина на обувката, за да отговаря на специфичните движения при различните спортове. През 1997 г. именно това свойство позволи на Nike да подреди чифт единици Zoom Air една върху друга в Air Foamposite One. Наред с това Foamposite съдържаше редица други технологии на Nike, които можеха да направят баскетболната обувка обемиста и с наднормено тегло, но с Air Zoom в подметката си тя остана лека и отзивчива.

© Nike

Омекотяване за всеки спорт

Обувките, съдържащи Zoom Air, винаги са предлагали тези предимства и по това време те се утвърждават като популярна система за омекотяване в много спортове, включително бейзбол и американски футбол. Zoom Air си проправя път в легендарната серия Air Jordan още през 1996 г. и оттогава е добавена към ретро моделите на емблематичния Air Jordan 1. След това омекотяването е поставено във футболната обувка Mercurial през 2001 г., като популярната обувка получава първия специфичен за футбола модул Zoom Air през 2022 г. Air Zoom Mercurial. По-късно, през 2005 г., Ланс Маунтин я въвежда в своя SB Blazer, доказвайки, че технологията може да подобри и скейтбординга. Омекотяването е неразделна част от дългогодишната серия обувки за бягане Pegasus, тъй като за първи път се появява в Pegasus 27 през 2010 г. През същата година тя се появява и в тренировъчната маратонка за лека атлетика Nike Zoom Vomero 5 - маратонка, която оттогава е въведена отново като популярен лайфстайл дизайн.

© Nike

Върху краката на легендите

Освен че се появява в огромно разнообразие от спортове, Zoom Air е украсявал краката на множество спортисти - от бейзболиста Кен Грифи младши през един от най-пъргавите бегачи в NFL Бари Сандърс до световноизвестната бегачка на дълги разстояния Пола Радклиф, която спечели маратона на Ню Йорк с Air Zoom Marathoner през 2004 г. В баскетбола технологията е особено харесвана, като множество играчи носят обувки, съдържащи я. Великият Майкъл Джордан я е имал в своята 12-а обувка с подпис, проектирана от легендата на Nike Тинкър Хатфийлд. Шерил Суупс, звездата на женската НБА и първата играчка, която има собствена линия за подписване на Nike, също ги е включила в Air Swoopes 2. Днес повечето баскетболни обувки на Nike имат вътре Zoom Air, така че много съвременни играчи се появяват с технологията на краката си, когато са на игрището.

Постоянно развиваща се концепция

При наличието на такива големи имена, които носят дизайна на Air Zoom, е ясно, че Nike работи усилено, за да поддържа иновацията си актуална, като прави някои промени през годините и гарантира, че тя продължава да се развива. Първата голяма актуализация е въведена през 1998 г. в Nike Air Zoom Talaria на Тинкър Хатфийлд, която получава първия модул Zoom Air с долно зареждане, което го доближава до долната част на подметката и води до по-равномерно разпределение на системата за омекотяване. Това предлагаше втора възможност наред с единиците с горно натоварване, при които Zoom Air беше по-близо до горната част на междинната подметка, така че кракът да натиска по-пряко в нея, създавайки малко по-различно усещане под краката. И двете системи са използвани в следващите модели Zoom Air. След това, през 1999 г., моделът Air Zoom Citizen се отличава с първия видим Zoom Air, с единици в предната част на стъпалото и в петата. Това най-накрая позволи на хората да видят опъващите влакна, които придават на обувките такъв отскок. След това, през 2003 г., беше пуснат моделът Zoom Air Spiridon. В него за първи път беше въведена здрава термопластична клетка Pebax около модула Zoom, която подобри стабилността и осигури допълнителна защита, като същевременно повдигна петата над нивото, наблюдавано при предишните обувки. С течение на времето Nike работеше в посока на видимо звено Zoom Air по цялата дължина, като накрая го постигна при 10-ата обувка с подпис на Леброн. През 2018 г. технологията Zoom отново се измести, тъй като в Kyrie 5 беше добавена Zoom Turbo. Дизайнът на този въздушен джоб в предната част на стъпалото, който беше поставен там специално, за да отговаря на стила на игра на Ървинг Кири, даде на ползвателя многопосочно омекотяване за още по-голяма подкрепа при завъртания и странични движения.

© Nike

Гигант в историята на амортисьорите

Повече от 25 години след първото използване на Zoom Air технологията продължава да се използва в обувките на Nike. Това е иновация, която се е развила и усъвършенствала заедно с атлетите, които е подкрепяла, и по този начин е заслужила мястото си редом с другите гиганти в омекотяването на Nike: капсулирания Air и Air Max. Тя се превърна в предпочитаната система за омекотяване на спортните модели на марката, което ѝ осигури статут на една от най-великите технологии за обувки на нашето време.

Прочетете повече

SPORTSHOWROOM използва бисквитки. Научете повече за нашата политика на бисквитки.

Продължете

Изберете вашата държава

Европа

Северна и Южна Америка

Азиатски пасифик

Африка

Близкия Изток