Nike Waffle
132 брояИновативната подметка, която постави началото на една марка.
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Royal Pulse & Laser Orange"
- лв.149
- Nike
- Phoenix Waffle
- "White & Stadium Green"
- лв.149
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Summit White & Black"
- лв.199
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Light Violet Ore & Dark Raisin"
- лв.149
- Nike
- Air Max Waffle
- "Triple Black"
- лв.269
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Black & Off-Noir"
- лв.150
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Chlorophyll & Safety Orange"
- лв.130
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Sanddrift & Sesame"
- лв.180
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Light Orewood Brown"
- лв.180
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Phantom & Sail"
- лв.199,99
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Platinum Tint"
- лв.160
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Light Bone & Rugged Orange"
- лв.130
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Light Bone & Team Red"
- Nike
- Air Max Waffle
- "Voltage Purple"
- Nike
- Air Max Waffle
- "Action Green"
- Nike
- Waffle Nav
- "Sail & Malachite"
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Wheat Gold"
- Nike
- Phoenix Waffle
- "Neutral Olive"
- Nike
- Waffle One LTR
- "Black & White"
- Nike
- Waffle Debut Vintage
- "Plum Eclipse & Coconut Milk"
- Nike
- Waffle One Vintage
- "White & Sail"
- Nike
- Waffle One
- "White & Enamel Green"
- Nike
- Waffle One SE
- "Burgundy Crush"
- Nike
- Waffle Debut
- "Pink Oxford"
- Nike
- Waffle Debut
- "Black & White"
- Nike
- Waffle Debut
- "Black & White"
- Nike
- LDV Waffle x Fragment Design x sacai
- "Blue Void"
- Nike
- LDV Waffle x Fragment Design x sacai
- "Light Smoke Grey"
- Nike
- VaporWaffle x sacai
- "Villain Red & Neptune Green"
- Nike
- Waffle One
- "Black & White"
- Nike
- Waffle One
- "Summit White"
- Nike
- VaporWaffle x sacai
- "Tour Yellow & Stadium Green"
- Nike
- VaporWaffle x sacai
- "Sport Fuchsia & Game Royal"
- Nike
- VaporWaffle x sacai
- "Black & Summit White"
- Nike
- LD Waffle x sacai x Undercover
- "Night Maroon & Team Royal"
- Nike
- LD Waffle x sacai x CLOT
- "Cool Grey"
- Nike
- Waffle One
- "Light Chocolate"
- Nike
- LD Waffle x sacai x Undercover
- "Midnight Spruce & University Red"
- Nike
- LD Waffle x sacai x Undercover
- "Black & Bright Citron"
- Nike
- VaporWaffle x sacai x Jean Paul Gaultier
- "Black & White"
- Nike
- LD Waffle x sacai x CLOT
- "Orange Blaze"
- Nike
- Waffle Racer x Comme des Garçons
- "Black"
- Nike
- Waffle One
- "Safari"
- Nike
- Waffle Debut
- "University Blue"
- Nike
- Waffle One
- "Sunflower"
- Nike
- Waffle One
- "Hyper Pink"
- Nike
- Waffle One SE
- "Phantom & Black"
- Nike
- Waffle One
- "Everybody's Running Club"
Waffle
Днес Nike е известна с иновативния си дизайн на обувки, но имаше време, когато марката беше почти непозната. Въпреки това, дори в ранните години на съществуването си, компанията е била изпълнена с творчески дух. До голяма степен това се дължи на смелата визия на Бил Бауерман, чието безстрашно търсене на нови решения довежда до появата на първата обувка за бягане на марката - Nike Waffle Trainer. Този авангарден дизайн не е обикновен маратонец, а въплъщение на творческия гений на Бауерман, който обявява Nike пред света и дава началото на последвалия невероятен просперитет.
Историята на Waffle започва през 1971 г. Бауерман се опитва да създаде обувка за бягане, която да поддържа сцепление с различни повърхности, без да използва шипове. Идеята е провокирана от модернизацията на пистата за бягане в Хейуърд Фийлд - дом на отбора по лека атлетика на Университета на Орегон, където той е направил успешна треньорска кариера. В края на 1969 г. трасето от калдъръм е заменено със синтетично трасе за всякакви метеорологични условия. Композит от уретан и пясък, тя е твърда и създадена за скорост, но лесно се разкъсва от шиповете на съвременните бегачи, така че е необходим нов дизайн. Дизайнерът-визионер не се задоволява само с изработването на маратонка, подходяща за тази нова писта, а се стреми да създаде нещо, което може да се използва върху цяла гама от повърхности - от трева до синтетика и всичко между тях.
1971 г. е и първата година на Nike, така че Бауърман и неговият бизнес партньор и бивш студент по лека атлетика Фил Найт са искали да направят впечатление. Под предишното име на компанията - Blue Ribbon Sports, тяхната работа до голяма степен е била да разпространяват продуктите на японската марка Onitsuka Tiger. Въпреки това Бауърман от години се занимава с дизайн на обувки и има желание да експериментира с нови идеи. Именно този ентусиазъм, съчетан с пробив в закуската, довежда до неговата променяща играта подметка Nike Waffle Sole.
За да си помогне в разработването на концепцията за подметката, Бауерман започва да обсъжда идеите си със съпругата си Барбара. Той искаше нетрадиционна шарка на сцепление, която да се адаптира към различни повърхности, и я помоли да потърси предмети, които биха могли да осигурят подходяща форма за протектора. Тогава, една неделна сутрин, Бауерман изживява своя момент на озарение. Барбара приготвяла закуска, използвайки стара гофретник от 30-те години на миналия век, когато съпругът ѝ изведнъж се сетил - какво би станало, ако подметката има същата решетъчна структура като гофретникът?
Изпълнен с въодушевление, Бауерман се втурнал към гаража си, за да намери течен уретан, който излял в ютията. В бързината си забравил да добави незалепващо покритие към металната повърхност, като по този начин я унищожил. Тази щастлива случайност по невнимание създава част от историята на Nike. Въпреки че по-късно готварският уред бил изхвърлен, отдалеченото местоположение на имота им означавало, че той просто бил хвърлен в яма за боклук в земята. Там той е бил запазен и в крайна сметка открит от сина на Бауерман - Том, през 2010 г., заедно с други сувенири, като ранни прототипи на вафли. Свекървата на Том, Мелиса, осъзнава стойността на предметите и изпраща имейл на историка на Nike Скот Риймс. Изненадан - както всички останали, и той мислел, че вафладжията е изгубен завинаги - Риймс се възползвал от възможността да се сдобие с реликвата и в крайна сметка я разменил срещу дарение за лекоатлетическия отбор и тренировъчната база на Кондън-Уилър, които обслужват общността, в която е израснал Бауърман.
Макар че този артефакт сега е изложен в централата на Nike в Орегон, тогава той е вдъхновил първата подметка Waffle Sole, променяйки както сцената за бягане, така и хода на историята на марката. Елегантната гумена конструкция на подметката с квадратни шипове, разположени в мрежа по повърхността ѝ, осигуряваше точното количество сцепление, подходящо за редица писти и условия за бягане. По-приспособима от традиционните шипове за бягане, тя също така беше лека и осигуряваше по-добро поглъщане на ударите, за да подпомогне бегачите както върху гладки, така и върху неравни повърхности. Освен това е залепена за найлонова горна част, като лекият материал и минималистичната конструкция намаляват теглото на цялото изделие, позволявайки на бегачите да достигат по-големи скорости с лекота. Първата разцветка беше в привличащо окото червено и бяло, а по-късните модели бяха в жълто и зелено на университета в Орегон и в синьо и златно на UCLA. Освен това се появи ново лого - емблематичният суич - което му придаде отличителен външен вид, който впоследствие се превърна в неповторима отличителна черта на марката Nike.
Най-ранната версия на Nike Waffle е разпространена сред бегачите по време на олимпийските изпитания по лека атлетика през 1972 г. в Юджийн, Орегон. Наречена Nike Waffle Racer, но известна като "лунната обувка" поради това, че рисунъкът, който оставя в праха, е подобен на този, оставен от астронавтите на Луната, за събитието са изработени само 12 чифта. Един от тях се появява няколко десетилетия по-късно на търг на Sotheby's за най-редките маратонки в света, където е оценен на над 400 000 долара, което доказва невероятното му наследство. Версията от 1972 г. доказва жизнеспособността на вафлената подметка на Бауерман и той се заема да я патентова. Когато той най-накрая е издаден през 1974 г., Nike официално пуска на пазара първата си обувка за бягане - Waffle Trainer.
Подметката Waffle Sole представлява огромна крачка напред в технологията на обувките за бягане. Каучукът вече се е използвал за изработване на подметки за високи постижения, но новият състав означава, че той е едновременно сцепен, гъвкав и лек. Nike също така искаше да подчертае нейната издръжливост, както и високото качество на изработката ѝ. При изработването на подметката Waffle Sole намерението на Бауерман е било да лансира марката Nike със смела, характерна иновация, която да помогне на бегачите, но и да бъде успешна като обща версия. Вафлената подметка на Nike постига и двете цели, като става популярна сред общността на бегачите заради отличното си сцепление и дизайна, ориентиран към постиженията.
Новаторската конструкция на подметката Nike Waffle Sole веднага привлече вниманието на хората, особено когато атлетите видяха свои връстници да бягат с тях. Първите статии в списанията се фокусираха върху изключителното сцепление и омекотяване на подметката, както и върху леката и удобна конструкция на горната част. Наред с това марката използваше слогана: "Направена известна чрез реклама на краката". Преди да настъпи времето на онлайн рекламата, нищо не даваше по-добра оценка на една обувка от това да видиш някой друг да тича с нея и Nike се възползва максимално от това, за да помогне на Waffle да процъфти.
През първите няколко години Waffle Trainer претърпява много малки промени, тъй като Nike прави постепенни подобрения в дизайна, като се започне от името. Първоначално наречена Waffle Training, Найт и Бауерман бързо осъзнават, че Waffle Trainer е по-запомняща се. Макар че това наименование е променено още в началото, по-късно се появяват и други промени, включително добавянето на велурена част на пръстите, разширяването на подметката през 1975 г., за да се добави повече стабилност, и намаляването на размера на шиповете с квадратна форма, преди през 1977 г. да бъде пусната дамска версия. Обновена е и марката, като в ранните модели името на марката е изписано на езика с малки курсивни букви, а в по-късните итерации е използвана по-смела версия с главни букви. И накрая, номерът на патента за подметката Waffle Sole - 3793750 - е отпечатан върху обувките, пуснати през 74 и 75 г., като гордо показва тяхната уникалност.
Въпреки че Nike се разраства и превръща в мултинационална корпорация, подметката Waffle Sole остава важна част от естетиката на много от маратонките. Тя се появява при следващата еволюция на Waffle Trainer - Waffle Racer от 1977 г., която има и олекотена междинна подметка от EVA, при първата Air обувка - Nike Tailwind, и при Challenger от 1979 г. Продължава да се използва при по-нови издания, които се връщат към оригинала, включително Waffle Trainer 2 и Nike Waffle One, както и при колаборации като sacai x Nike LDWaffle.
Повече от 50 години след създаването си ентусиастите на маратонки все още гледат на Nike Waffle Trainer като на новаторски дизайн. Вафловата подметка осигурява идеалната основа както за обувката, така и за новосъздадената компания, което води до десетилетия на иновативни дизайни на маратонки и почти безпрецедентен успех, който може би никога нямаше да се случи без изобретателността на Бауерман или тази проста закуска. От скромното начало в кухнята тя преминава през експозицията в базата на Nike в Бивъртън и накрая попада в Националния музей на американската история, доказвайки колко важна е за историята на марката и на страната. Забележителният възход на обувката Waffle Trainer показва, че с малко въображение, много желание и малко късмет е възможно да се постигне величие дори на най-невероятните места.