SPORTSHOWROOM

Nike

FlyEase

Революция в областта на достъпността.

Nike FlyEase
© Nike

Трагично начало

През цялата си история Nike се е опитвала да разшири границите на дизайна на обувки, за да изстреля спортистите на все по-големи висоти. В средата на 2000 г. обаче се случва трагедия, която в крайна сметка променя начина, по който марката гледа на маратонките. Джеф Джонсън, първият служител на Nike на пълен работен ден, който всъщност се присъединява към компанията още през 60-те години на миналия век, когато тя все още е известна като Blue Ribbon Sports, получава инсулт. Въпреки че оцелява, движенията му са ограничени, което затруднява обуването на обичайните обувки. Виждайки тежкото положение на Джонсън, иновативният дизайнер Тоби Хатфийлд се почувствал подтикнат да помогне и започнал да се занимава с проектиране на адаптивни обувки.

© Nike

"Ако имаш тяло, значи си спортист"

През 2006 г., две години след инсулта на Джонсън, Хатфийлд започва да работи върху обувки за хора с увреждания. Първоначално дизайните му са насочени към спортисти и той привлича професионалната параатлетка Сара Рейнертсен да му помогне в задачата. Нейните съвети шокират Хатфийлд и му отварят очите за трудностите, с които се сблъсква тя и другите. Самата тя е с ампутирани крайници и обяснява как трябва да си купи обикновен чифт обувки и да ги адаптира, за да създаде нещо, което да отговаря на нейното увреждане. Двамата продължиха да обсъждат трудностите, пред които са изправени хората с други увреждания, и колко много те могат да ограничат способността им да излизат и да бъдат активни.

Хатфийлд решава, че трябва да се направи нещо, като се позовава на думите на съоснователя на Nike Бил Бауерман, който веднъж казва: "Ако имаш тяло, ти си спортист". Той осъзнава, че макар и да съществуват някои ортопедични решения, огромна част от населението няма достъп до удобни, достъпни и стилни обувки, изработени за техните нужди. В желанието си да поправят това, през 2012 г. двамата с Райнерцен създават Nike Sole. Тази система за бърза смяна на сцеплението, направена за остриета за бягане, промени играта за спортисти с увреждания като тези на Райнерцен, а технологията бързо беше възприета в цялата индустрия. Това обаче беше само началото. На Хатфийлд му предстоеше да получи вдъхновение от друг източник, който щеше да разшири мисленето му по темата още повече.

© Nike

Вдъхновяващо писмо

Матю Уолзър бил само тийнейджър, когато решил да пише на Nike. Заради церебралната си парализа той не можел да завързва сам конвенционалните системи за шнуроване, което означавало, че винаги се налагало някой друг да му помага. Въпреки че обичал да носи баскетболни обувки Nike, по-специално заради високата им опора на глезена, която помагала при състоянието му, той бил разочарован, че марката не предлагала никакви адаптивни опции за хора като него. След като години наред обмисля как да се обърне към Nike, на 16-годишна възраст той най-накрая им пише, за да обясни ситуацията си. Той изложил проблемите, които идват заедно с неговото увреждане, но също така заявил, че е почти напълно самостоятелен. Тийнейджърът очаквал с нетърпение да отиде в колеж, но не искал да разчита на приятели да му връзват връзките на обувките - последното разочароващо предизвикателство, което просто не можел да преодолее сам. Той се обърна към Nike с молба да създаде обувка, която да му даде желаната независимост, преди да замине за колежа. Писмото беше прочетено от главния изпълнителен директор на Nike Марк Паркър, който го предаде на Хатфийлд. Думите на Уолзър го вдъхновили да удвои работата си по създаването на адаптивни технологии и той се съсредоточил върху създаването на маратонка със система за лесно влизане, която да реши проблема на Уолзър.

Доволен клиент

На Хатфийлд му отнема три години, за да усъвършенства първата си обувка FlyEase - Nike Zoom Soldier 8 FlyEase. Когато един чифт е изпратен на Уолзър за изпробване, се оказва, че това е било добре прекарано време, тъй като той е възхитен от резултата. Той отговори на Хатфийлд, за да изрази благодарността си, като каза колко независим му позволяват да бъде и описа силното чувство на удовлетворение, което изпитва, когато ги обуе. Новаторският дизайн съчетава цип, който минава покрай петата, с велкро лента, която дава възможност на Уолзър да отваря изцяло задната част на обувката. Оттам той лесно можеше да вкара крака си и да ги обуе без никакви проблеми. Тъй като обувката е част от линията с автограф на Леброн Джеймс, тя се отличава и с висок глезен, което я прави идеалната обувка за състоянието на Уолзър - в резултат на сътрудничеството той дори се среща с Леброн. Свързвайки се директно с Nike, Уолзър е направил смел ход, но неговата смелост е дала тласък на движение, което е довело до цяла нова гама адаптивни технологии.

Разширяване на обхвата

След пускането на Zoom Soldier 8 FlyEase Nike продължи да си партнира с организации като Центъра за безстрашни, който работи с военни с ампутирани крайници и жертви на изгаряния, и с американския параолимпийски отбор по ръгби в инвалидни колички, за който разработи технология за задържане на играчите на местата им по време на схватки. Освен че работят със Сара Райнерсен, дизайнерите на Nike започват да се консултират с други спортисти, като фехтовача в инвалидна количка Беатрис Вио, като допълнително увеличават знанията си за това как най-добре да служат на общността на хората с увреждания. Те работят и със звездата от WNBA и олимпийска златна медалистка Елена Деле Дон, за да конструират друга достъпна баскетболна обувка, която е първият модел FlyEase, който не принадлежи към вече съществуваща линия на Nike. Вдъхновена от сестра си Лизи, която има редица увреждания, тя съдейства за създаването на Nike Air Zoom UNVRS. Той включваше магнетизирана каишка на петата и сгъваема пета, за да се осигури лесен и свободен достъп, както и множество други технологии на Nike, като горна част от Flyknit и кабели Flywire, които позволяваха да се приспособи към крака с различна форма. Освен това по дизайна бяха отпечатани вдъхновяващи послания, които показваха амбициите на Nike за обувката: "Разширяване на човешкия потенциал в УНСС Всички полове Всички способности Всички произходи Всички", "Няма граници Всичко е възможно" и "Донесете вдъхновение и иновации на всеки атлет по света".

© Nike

Моделът UNVRS беше пуснат на пазара през 2019 г. - година, в която се появи и първата адаптивна футболна обувка. Тази специфична за спорта обувка беше създадена за линейния защитник на Seattle Seahawks Шакум Грифин, който, нямайки лява ръка, се затрудняваше да прави бързо връзки. Вместо това Nike разработи клин с ленти, което зарадва Грифин, тъй като простата система за закопчаване можеше да се използва от всеки спортист. След пускането на тези маратонки Nike продължава да работи с редица спортисти по нови и по-достъпни дизайни, като през 2022 г. Дел Доне получава своя собствена обувка с подпис - Nike Air Deldon. Нейната система FlyEase беше изключително лесна за използване, с език, който можеше да се сгъва надолу, за да се разшири отворът в горната част, и сгъваема пета. Тя дори се предлагаше с етикет на закачалката, съдържащ визуални инструкции как да се работи със системата за лесен достъп.

Универсален дизайн

Тази универсалност е нещо, което с течение на времето се превърна в ключова част от линията FlyEase на Nike. Пакетът от ранни адаптивни модели със сигурност е помогнал на много хора, които преди това са се затруднявали да се обуят в традиционни обувки, предлагайки им модни варианти извън по-функционалните, които се предлагат в ортопедичните магазини. По-късните дизайни FlyEase обаче имаха по-широка аудитория благодарение на способността си да улесняват живота на всички. Именно тази етика доведе до появата на една от най-нашумелите и достъпни обувки FlyEase, създавани някога - Nike Go FlyEase.

© Nike

Напълно свободен от ръце дизайн

Тъй като дизайнерите на Nike продължават да проучват различните начини, по които могат да помогнат на хората, които изпитват затруднения при обуването на традиционните обувки, те обмислят как да създадат модел с напълно свободни ръце. Хрумнало им, че много хора просто използват краката си, за да събуят обувките си, например когато не могат да се навеждат, като държат петата с единия крак и издърпват другия. Нерядко се срещат обувки със срутена пета поради това, че собственикът им многократно ги е обувал по този начин. Това наблюдение накара Nike да експериментира с дизайни, които улесняват тези естествени действия, но предизвикателството беше да се направи нещо функционално и естетически издържано, но не прекалено сложно или скъпо за производство. Освен това трябваше да прилича на обувка, за да могат хората да се свържат с нея не само на практическо ниво.

© Nike

Продуктивно партньорство

С напредването на работата по новия модел Nike започва да се свързва с други компании, разработващи адаптивни обувки. Kizik, малък дизайнер на обувки, работещ върху решения за свободни ръце, вече произвеждаше достъпни обувки със сгъваеми токчета от известно време. Президентът по иновациите на Nike Том Кларк решава да се обърне към основателя на Kizik Майк Прат, който стои в основата на много от адаптивните дизайни на компанията, за да установи сътрудничество, което да подобри творческите резултати и на двамата. Той дори препоръча на Прат да наеме бивш служител на Nike на име Скип Лей. С включването на Лей партньорството е установено и двете марки започват редовно да обменят идеи. Air Max 90 FlyEase е пряк резултат от това сътрудничество. Дизайнерските концепции на Nike бяха комбинирани с тези на експертите от Handsfree Labs Pratt, за да се направи актуализирана версия на емблематичния дизайн, в която се използва тяхната запазена марка Foot Activated Shoe Technology. Тя се състоеше от гъвкав материал, заобиколен от триъгълен корпус в петата, който можеше да бъде натиснат надолу с помощта на стъпалото, за да позволи лесно влизане. Оттогава подобна сгъваема система на петата е използвана в редица модели, включително в популярната тренировъчна обувка Metcon на Nike.

© Nike

Постигане на напредък

Успоредно с това процъфтяващо партньорство Nike продължава да се консултира с членове на общността на хората с увреждания и започва да се оформя нов дизайн. Първоначално дизайнерите предложиха обувка, която беше разрязана наполовина по средата и скрепена с хирургически тръбички. Това им даде основна отправна точка и показа необходимостта от пълно отваряне на петата, за да може потребителят просто да вкара крака си. Когато стигнали до крайния продукт, той изглеждал коренно различно от всички други маратонки, но все още имал вид на обувка. Nike я нарече Go FlyEase.

© Nike

Новаторски дизайн

Nike Go FlyEase беше новаторска в три конкретни аспекта. На първо място, тя имаше голяма клиновидна стойка на петата, която улесняваше интуитивното придържане на задната част на обувката с единия крак, за да я събуеш. Второ, широка еластична лента, известна като "Tensioner", беше увита по цялата обиколка на обувката, за да я поддържа при отваряне и затваряне. Nike изработи този издръжлив колан, като използва материал, който обикновено се използва при изработката на подметки, и проведе строги машинни тестове, за да гарантира, че той има необходимата здравина, за да изпълнява функцията си. Натегачът осигурява стабилност за третата и най-иновативна функция на обувката - двустабилната панта.

През годините в обувките FlyEase са използвани велкро ленти, намагнитизирани ленти, ципове и кабели, но пантата е по-съвременна технология, която е кулминацията на работата на марката върху адаптивните компоненти, започната от Хатфийлд преди почти две десетилетия. Тя е вградена в междинната подметка в частта, където петата се свързва с четвъртитата част, като позволява на задната третина на обувката да се сгъва встрани от предната. Когато е в отворено положение, обувката позволява пълен достъп на крака, така че може да се вмъкне, без да се налага да се дърпа или натиска нещо. След като кракът е здраво поставен в предната част на обувката, потребителят просто стъпва върху задната част и тя се изравнява. След това пантата се застопорява в затворено положение и, което е най-забележително, остава там, когато тежестта на потребителя се вдигне, дори ако той прави доста енергични движения. За да свали обувката, потребителят просто трябваше да задържи гумената стойка с единия си крак и да я повдигне с другия. Допълнителният натиск върху петата предизвикваше отваряне на пантата при повдигане на крака и тя лесно се измъкваше. За да подобри здравината ѝ, Nike добави ивица от високоустойчива гума по средата на подметката и обгради пантата с допълнителни слоеве пяна. Това подпомагаше обтегача да държи обувката заедно, докато се отваря и затваря, създавайки стабилност по време на цялото движение.

© Nike

Най-добрата достъпна обувка

Когато беше пусната на пазара през февруари 2021 г., Nike Go FlyEase беше най-добрият достъпен дизайн на обувки, като дори беше снабдена с кутия, която можеше да се отвори, без да се използват ръцете. Тя беше резултат от тригодишна упорита работа, но в действителност революционният ѝ дизайн се дължеше много на основополагащите усилия на Хатфийлд, Райнерцен и техния екип. Въпреки че е разработена с мисъл за общността на хората с увреждания, тя е удобна и за всякакви хора. За да демонстрира това, Nike изпрати един чифт на Джими Фалън, който преди това беше разрязал наполовина някои от обувките на марката за комедиен скеч. Това донесе на Go FlyEase допълнителен шум, тъй като той очевидно беше взривен от дизайна, който показа в това популярно телевизионно предаване. Водещият показа интуитивното движение, необходимо за обуването на обувката, като подчерта сходството му с начина, по който много хора вече обуват и събуват обувките си.

Недостъпна достъпност

Go FlyEase предостави по-елегантен начин за обуване на всеки, независимо от типа му на тялото, и може би затова се разпродаде толкова бързо, когато беше пусната на пазара. Всъщност бързо стана трудно достъпна - проблем, който Nike се стремеше да реши, като се има предвид, че беше създадена с цел да бъде достъпна за тези, които се нуждаят най-много от нея. Няколко месеца по-късно се появиха още бройки и от 2022 г. насам тя е много по-достъпна, като отново предлага алтернатива за хората с проблеми с придвижването, както и за хората, които просто искат по-удобна за ползване обувка.

© Nike

Класически колекции

След пускането на Go FlyEase Nike продължава да пуска адаптивни модели, като понякога добавя системи за свободни ръце и други достъпни функции към класически линии като Pegasus и VaporMax, а понякога прави изцяло нови дизайни. Една от забележителните обувки беше част от колекция, съставена за Олимпийските игри в Токио. Наречена Nike Glide FlyEase, тя се отличаваше с гъвкава пета, която автоматично се прибираше на мястото си зад стъпалото, след като то беше поставено в обувката, и имаше вградена в горната част еластична корда, която се увиваше над стъпалото, за да го държи здраво на място. Освен че беше полезен за спортисти с увреждания, той позволяваше и на други спортисти бързо да влизат и излизат от маратонките си, без да се налага постоянно да се навеждат, докато се придвижват между отделните състезания в спортове като гимнастиката, където се налага да го правят многократно. Това допълнително повиши популярността на достъпните модели на Nike, показвайки, че те могат да улеснят живота на всички, а ексцентричната цветова схема Rawdacious от бяло, Pink Blast, Total Orange и Bright Crimson демонстрира желанието на марката да създаде тези обувки и с оглед на модата.

© Nike

Два легендарни дизайна получават третиране с FlyEase

До 2022 г. технологията FlyEase се е развила в много различни форми и е използвана при много различни маратонки. Това осигури на хора с различни нива на способности достъп до някои от най-емблематичните силуети на Nike, но сега беше време линията FlyEase да се разшири до две от най-популярните маратонки на всички времена - Air Jordan 1 и Air Force 1. Първият модел беше пуснат във версии с висок и нисък ток, като за отваряне на задната част се използваше комбинация от яка и цип, а втора лента разширяваше отвора в горната част, така че кракът да може да се вмъкне лесно, преди всичко да се свърши отново с помощта на една ръка. След като в началото на 2022 г. бяха изведени първите AJ1, през цялата година бяха пуснати поредица от цветови варианти, докато накрая в началото на 2023 г. FlyEase облече прословутата цветова схема Bred. Малко след това Air Force 1 най-накрая се присъедини към революцията на FlyEase. Той включваше много по-фини адаптации и всъщност изглеждаше почти по същия начин като класическата изцяло бяла разцветка, с изключение на някои новопоявили се брандове, които загатваха за достъпната му конструкция. Той имаше сгъваема пета, скрита под външната част, а връзките бяха пришити, което освобождаваше потребителя от необходимостта да ги връзва. Най-накрая светът се сдоби с напълно свободен от ръце Air Force 1.

© Nike

Нова ера на достъпност и иновации

Почти подценяване е да се каже, че линията FlyEase на Nike промени изцяло начина, по който много хора носят маратонки. Много повече от това, че осигурява адаптивни и приобщаващи обувки за хората с различни видове стъпала и различни способности, тя им предлага стилни и функционални дизайни, които преди това не са могли да получат. Това предизвика похвали от страна на хората с увреждания, тъй като им даде достъп до цяла гама от модерни маратонки, откривайки за тях недостижим досега начин да изразят своята идентичност чрез обувки. В стремежа си да подкрепи тези нишови групи Nike започна нова ера на достъпност и иновации. Екипът за иновации на FlyEase продължава да работи заедно с членове на общността на хората с увреждания по следващите си проекти, което означава, че през следващите години ще има още повече приобщаващи модели. Повече от десетилетие след като Уолзър написа писмото си, забележителните творения на Nike FlyEase все още оказват влияние, тъй като марката отговаря на прочувствените думи на Бил Бауерман.

Read more

SPORTSHOWROOM използва бисквитки. Научете повече за нашата политика на бисквитки.

Продължете

Изберете вашата държава

Европа

Северна и Южна Америка

Азиатски пасифик

Африка

Близкия Изток