SPORTSHOWROOM

Nike

Alphafly

Шедьовър на спортните обувки.

Alphafly
© Nike

Близък пропуск

На 6 май 2017 г. трима африкански състезатели по бягане на разстояние се изправят на пистата на Autodromo Nazionale di Monza в Италия. Арената на Формула 1 беше внимателно избрана за място на амбициозния проект Breaking2 на Nike поради благоприятните условия за бягане, които марката се надяваше да позволят на един от атлетите да направи нещо безпрецедентно: да завърши маратон за по-малко от два часа. Този ден най-близо до това бе кениецът Елиуд Кипчоге. Той вече беше спечелил няколко световни маратона и се очертаваше да бъде един от най-великите бегачи на дълги разстояния на всички времена. Въпреки че не успя да постигне целта си от два часа само със секунди, той и Nike все още вярваха, че това е постижима цел; просто трябваше да усъвършенстват плана си. През следващите месеци двойката работи в тясно сътрудничество, за да създаде елитна обувка за бягане, която най-накрая може да свали атлетите под границата от два часа за маратон. Тази новаторска обувка беше Nike Alphafly.

© Nike

Търсенето на скорост

Разработването на високотехнологична обувка за бягане на разстояние от Nike започва в средата на 2010 г., когато е открита мощната комбинация от плоча от въглеродни влакна и пяна ZoomX. Инженерите на марката установиха, че междинна подметка, съдържаща тези два елемента в правилна подредба, може да задвижи атлетите напред с голяма скорост, а иновацията доведе до създаването на Nike Zoom Vaporfly 4%, наречена така заради предполагаемата ѝ способност да подобрява ефективността на бягането с 4%. Прототипът на тази обувка е този, който Кипчоге и другите състезатели носят в онзи ден в Монца, а само няколко месеца по-късно е пуснат в продажба.

© Nike

Чупене на рекорди

През следващите две години серията Vaporfly е отговорна за редица постижения, свързани с медалите в маратоните при мъжете и жените, както и за световния рекорд на Кипчоге през 2018 г., който той постави на маратона в Берлин през 2018 г., и за световния рекорд на Бригид Косгей при жените в маратона, постигнат на състезанието в Чикаго през 2019 г. Кипчоге съкрати с повече от минута времето на сънародника си Денис Кимето от 2014 г., финиширайки за 2:01:39 ч., а Косгей направи същото с 16-годишния рекорд на Пола Радклиф от Лондонския маратон през 2003 г., пресичайки линията за 2:14:04 ч. Също от Кения, Косгей е отчасти вдъхновен от Кипчоге. Когато излезе на пистата в Чикаго, тя имаше допълнителна мотивация благодарение на последните му подвизи, които се случиха само ден по-рано на състезанието Ineos 1:59 Challenge.

© Nike

Изключително трудна задача

Преди появата на Nike Vaporfly въпросът дали някой бегач някога ще слезе под границата от два часа беше горещо обсъждан. Такива като многократния носител на медали, етиопския атлет Хайле Гебреселасие, който навремето държеше световния рекорд в маратона в продължение на четири години, през 2011 г. предположиха, че това ще бъде възможно в рамките на следващите 20-25 години, докато други като кенийския бегач на дълги разстояния Самуел Ванджиру, чийто олимпийски рекорд в маратона от 2:06:32 ч. се задържа почти 16 години, смятаха, че никой няма да успее да слезе много под два часа и две минути. Дори изследователи, използващи научни данни, основани на тенденциите в световните рекорди, изказаха предположение, че никой няма да бяга под два часа до някъде между 2028 и 2040 г. Така или иначе, консенсусът показваше, че това е изключително трудна, ако не и невъзможна задача. Нищо от това обаче не смути Елиуд Кипчоге и той се яви на състезанието Ineos 1:59 Challenge на 12 октомври 2019 г. с една-единствена цел: да стане първият човек, пробягал маратон за по-малко от два часа.

© Nike

Благоприятно местоположение

Ineos 1:59 Challenge беше обявено на 6 май 2019 г., точно 65 години след като английският бегач на средни разстояния Роджър Банистър постигна първия маратон под четири минути. Само няколко месеца по-късно Кипчоге използва тази и други забележителности като мотивация в опита си да влезе в историята в парка Пратер във Виена; друго трасе, избрано заради добрите условия за бягане. По това време на годината времето е хладно, а паркът е предимно равен, като трасето има само 2,4 метра наклон, което означава, че няма да се губи енергия от промените във височината. Разположен в естествен басейн, градът предлагаше на Кипчоге въздух с високо съдържание на кислород, който да захрани бягането му, а часовата му зона съвпадаше с тази на тренировъчната му база в Каптагат, Кения, където той бягаше по 124-140 мили седмично по време на подготовката, като по този начин се сведоха до минимум всякакви смущения в режима му на сън и хранене по време на събитието. И накрая, пистите в парка Пратер бяха осеяни с дървета, които осигуряваха естествен щит срещу вятъра, така че на Кипчоге не му се налагаше да се бори с него, докато бяга.

© Nike

Оптимизиране на условията

Както и в Монца, Nike оптимизира условията и по други начини, като нае екип от 41 пейсмейкъра (35 основни бегачи и 6 резервни), които да помагат на звездата. Те трябваше да бъдат насочвани от зелени лазери, прожектирани на земята пред тях, така че постоянно да се движат с точното темпо, необходимо за успеха на Кипчоге. Този елитен екип включваше някои от най-добрите атлети от целия спектър на бягането на разстояние - от бившия европейски златен медалист на 1500 м Хенрик Ингебригцен и двамата му също толкова талантливи братя до угандийския специалист по планинско бягане Джоел Айеко и някои атлети, които бяха част от събитието Breaking2, като петкратния олимпийски шампион Бернар Лагат. Докато тези пейсмейкъри бяха разположени в триъгълник точно пред Кипчоге, атлетите на Ineos Challenge бягаха във формата на буквата V, съставена от 7 бегачи, като той беше в основата, а други двама бяха разположени на гърба му, като всяка група се сменяше след всяка обиколка от 9,6 км, за да освободи място за нов отбор със свежи крака. Пред тази прецизно структурирана формация имаше автомобил, който показваше прогнозното време и излъчваше лазерите на темпото върху пода. Той действаше и като бариера, като по този начин засилваше ветроустойчивия ефект на целия отбор. Междувременно внимателно подготвени напитки, съдържащи високи нива на въглехидрати, щяха да бъдат доставяни от помощен персонал на велосипеди, за да не прекъсват състезанието. Те бяха част от хранителната стратегия, която имаше за цел да осигури на Кипчоге оптимално количество гориво, което да захрани мускулите му от старта до финала.

© Nike

Alphafly

В деня на бягането по трасето се изредиха хиляди зрители, което придаде съвсем различна атмосфера от тази в Монца, където присъстваха само членове на екипа за подкрепа. Самият Кипчоге бе поискал тази промяна, вярвайки, че ще се представи по-добре в среда, подобна на състезателната, когато феновете го подкрепят отстрани. Той планираше да потегли в 8:15 ч. сутринта, което се смяташе и за най-подходящото време за привличане на многобройна публика, докато температурата и влажността на въздуха все още бяха на ниво, благоприятно за бягане. Кипчоге беше изключително уверен, като заяви, че "не се съмнява", че ще успее да преодолее двучасовата граница и говори за това "кога" ще го направи, а не "дали". Тази невероятна психическа устойчивост е важна част от причината Кипчоге да има толкова успешна кариера, но макар това да е една от най-големите му лични сили, той е бил подпомогнат и от мощни обувки. В онзи ден във Виена той бягаше с мистериозен прототип на съвсем нов силует: Nike Alphafly.

© Nike

Ключова иновация

По онова време за Alphafly се знаеше малко. Снимки с него вече се бяха появили в социалните мрежи година по-рано, но изображенията бяха зърнести и не беше ясно как точно дизайнът му се различава от този на Vaporfly. В деня на състезанието обаче най-важната иновация на Alphafly беше ясно видима, тъй като прозорците в междинната подметка разкриваха наличието на въздушна възглавница Zoom Air в предната част на стъпалото. Известна с мощните си свойства за връщане на енергията, Zoom Air е идеалният трети елемент в това, което Nike сега нарича "система за скорост", действайки като пружинираща подложка, която придвижва бегача напред с всяка стъпка. Другите два елемента на тази система са пяната ZoomX и плочата от въглеродни влакна, които са използвани за превръщането на Vaporfly в изключителна обувка за бягане. Обширните тестове обаче показаха, че Zoom Air дава най-добрата възвръщаемост на енергията, така че марката създаде Alphafly около тази авангардна омекотяваща система.

© Nike

Забележително бягане

Подкрепен от тези мощни технологии, Елиуд Кипчоге пробяга невероятен маратон в парка Пратер. В Монца той започна бързо и завърши бавно, а по време на световния си рекорд в маратона започна бавно и завърши изключително бързо, но във Виена започна силно и не се отказа, като пробяга всяка 5-километрова отсечка с равномерно темпо от малко над 14 минути, преди да се издължи в последните два километра, докато се опитваше да премине под целта си. При достигането на последните 500 метра Кипчоге започна да ускорява и екипът за подкрепа се отдалечи, за да може той да премине и да спринтира към финала. Коментаторите определиха бягането му като "подарък за света", като казаха колко са "щастливи" да видят как великият човек постига целта си. Те дори сравниха момента с кацането на Нийл Армстронг на Луната, с четириминутната миля на Роджър Банистър и с покоряването на Еверест от Едмънд Хилари, докато тълпата подтикваше Кипчоге да измине последните 300 метра с оглушителна подкрепа. Преди да пресече линията, той се удари в гърдите в знак на празнуване, сякаш имаше сили да се впусне в още един маратон, преди да финишира с време 1:59:40.2 ч. Той веднага беше прегърнат от съпругата си Грейс, която никога преди не го беше виждала да бяга лично, а коментаторите продължиха да го хвалят, като един от тях определи бягането като "шедьовър, който никога няма да бъде забравен". Екипът от пейсмейкъри дойде да го поздрави, вдигайки великия бегач над главите си и ликувайки в чест на празника. Когато даде интервю непосредствено след състезанието, Кипчоге говори за желанието си да вдъхнови хората, като им покаже, че "никой човек не е ограничен", и за очакванията си повече хора да бягат под два часа. Той също така отдаде почит на пейсмейкърите, които бяха съществена част от рекорда, като каза, че те са "сред най-добрите атлети, които някога са били в целия свят".

© Nike

Слухове и спекулации

След състезанието Ineos 1:59 Challenge атлети и зрители по целия свят се възхищаваха на постижението на Кипчоге, въпреки че изкуственият характер на условията означаваше, че времето му не може да бъде отчетено като официален световен рекорд. То обаче беше прието от Световните рекорди на Гинес, които го определиха като "Най-бързата маратонска дистанция (мъж)" и "Първата маратонска дистанция, пробягана под два часа". Това привлече огромно внимание и много хора се заинтересуваха от обувката, с която го е направил. Скоро в социалните мрежи и на страниците със спортни новини се появиха слухове за дизайна ѝ. Някои от тях сочеха, че тя има не една, а три плочи от въглеродни влакна и два чифта въздушни капсули Zoom Air, подредени една върху друга. Това погрешно схващане възникна благодарение на схема, която беше споделена в интернет след събитието и показваше един от многото патенти, за които Nike е кандидатствала при проектирането на Alphafly. Това обаче не беше обувката, която той носеше в този ден, както беше потвърдено от вицепрезидента на Nike по иновациите в обувките Тони Бинел, който оттогава заяви, че тя е имала само една пластина в средата на подметката; същият брой като версията за общо разпространение, която излезе през 2020 г.

© Nike

Промяна на правилата

Твърдението на Бинел беше важно с времето си, тъй като се появи точно след решението на Световната атлетика, което забрани използването в официални състезания на всякакви обувки за бягане с повече от една плочка от въглеродни влакна. Решението също така ограничава височината на междинната подметка до 40 мм като начин за контролиране на мощността на съвременната "супер обувка" и за гарантиране на лоялна конкуренция в бъдещите състезания. За щастие на марката, Alphafly се вмества точно в тези граници и тъй като актуализираните правила ще ограничат само прототипите от април 2020 г., атлетите ще могат да я носят на олимпийските изпитания по маратон в САЩ на 29 февруари. Като изненадващ ход Nike реши да предложи безплатен чифт Alphaflys на всеки атлет, който участва в състезанието, а не само на тези, които са спонсорирани от марката. Състезателите не бяха задължени да носят обувката, но фактът, че Nike я предостави на всички, означаваше, че никой не може да претендира за несправедливост поради ограничен достъп, както беше направено с Vaporfly. През декември същата година Световната атлетика направи допълнителни промени в разпоредбите си относно прототипите, след като няколко компании се оплакаха, че не са в състояние да провеждат подходящи тестове на новите модели. Това позволи използването на така наречените "обувки за разработване", макар и само "от конкретни атлети на конкретни състезания" в рамките на определен дванадесетмесечен период.

© Nike

Енергийно възвръщаща се пяна

Тайната на успеха на модела Vaporfly беше в умелото съчетание на характеристики и Alphafly не беше по-различен. Всъщност той носеше много от същите усъвършенствани технологии за бягане като своя предшественик. Междинната му подметка е изработена от пяна ZoomX, която е отговорна за голяма част от възвръщането на енергията, която атлетите получават, докато бягат с нея. За първи път Nike произвежда специализирана пяна с ниска плътност през 90-те години на миналия век, като я влага в обувки за бягане и други модели като Shox R4 от 2000 г. С течение на времето специфичният състав на пяната беше коригиран, за да отговаря на различните видове обувки, а в Alphafly тя беше оптимизирана, за да бъде с висока отзивчивост. Всъщност проучване от 2018 г. разкрива нейните невероятни свойства за връщане на енергия, като установява, че докато EVA предлага възвръщаемост от около 66%, а TPU - 76%, пяната ZoomX връща 87% от енергията на бегача с всяка стъпка. Освен че е мощно пружинираща, ZoomX пяната на Alphafly е също така мека, поддържаща и лека, което позволява на дизайнерите на Nike да създадат висока, масивна междинна подметка, която може едновременно да съхранява и връща много повече енергия от конкурентите си, без да добавя излишно тегло.

© Nike

Стабилизираща пластина

Пяната ZoomX беше основен фактор за функционирането на Nike Alphafly, но тя щеше да бъде далеч по-малко ефективна, ако не беше плочата от въглеродни влакна, която минава през центъра й по цялата дължина. Конкурентът на Nike, adidas, за първи път открива силата на такива пластини, докато работи с изследователи от лабораторията Human Performance Lab на Университета в Калгари в края на 90-те години на миналия век. Един от тези изследователи предава наученото от проекта на студент на име Генг Луо, който в крайна сметка донася идеята на Nike, когато марката го наема в началото на 2010 г., което води до революционната карбонова пластина на Vaporfly. Въпреки това не беше толкова просто просто да се постави тази плоча в междинната подметка; функцията трябваше да бъде внимателно проектирана, за да се гарантира, че тя помага и не пречи на бегача. С течение на времето и тестовете експертите по обувки на Nike изваяха карбоновата пластина във форма, наподобяваща лъжица, която води крака по естествен начин през всяка част от стъпката, като същевременно прехвърля силите, действащи върху нея, към предната част на стъпалото, за да задвижи бегача напред. Освен това тя има ефект на втвърдяване, който противодейства на присъщата на меката пяна ZoomX липса на стабилност и координация, като по този начин придава на Alphafly и двете основни характеристики. Когато плочата от въглеродни влакна беше въведена за първи път, се смяташе, че тя е основният компонент, който стои зад революционната пружинираща способност на супер обувката, което е част от причините, поради които в крайна сметка тя беше ограничена от Световната атлетика. Оказа се обаче, че тя има по-скоро стабилизиращ ефект, контролирайки и насочвайки възвръщаемата енергия, произвеждана от пяната ZoomX, така че тя да бъде предоставена на бегача в точния момент: когато той се оттласне от предната част на стъпалото. Именно в този момент се появи третата част от системата за скорост на Nike - Zoom Air.

© Nike

Отзивчиво омекотяване

Подобно на пяната ZoomX, Zoom Air съществуваше още от 90-те години на миналия век, като Nike постоянно променяше дизайна ѝ, за да адаптира ефекта на омекотяване към всяка конкретна обувка. За Alphafly това означаваше да се поставят две кръгли капсули от двете страни на предната част на стъпалото, където те можеха да осигурят необходимата еластичност и отзивчивост, за да задвижват бегачите на дълги разстояния. По време на бягане предната част на стъпалото носи голяма част от натоварването, тъй като това е мястото, от което атлетът се изстрелва към следващата стъпка. С поставянето на омекотяването Zoom Air точно на това място Nike едновременно предпазва бегача от ударите на пътя и му осигурява допълнително възвръщане на енергията в момента, в който тя е най-необходима. Всъщност е установено, че Zoom Air, със своите пружиниращи разтегливи влакна, осигурява над 90% възвръщане на енергията на ползвателя, откъдето идва и забележително стремителното усещане на Alphafly.

© Nike

Олекотена горна част

Всеки един от тези високотехнологични компоненти е от решаващо значение за революционната скорост на Nike Alphafly, но именно заедно те стават наистина мощни. Пяната ZoomX омекотява стъпването, като събира и съхранява енергията на бегача, за да се върне обратно при преминаването към следващата стъпка, плочата от въглеродни влакна стабилизира целия този процес, като насочва стъпалото напред в позиция, в която то може да постигне максимална мощност и скорост, а въздушните капсули Zoom Air осигуряват последния прилив на възвръщаема енергия, за да тласнат бегача напред. Тази сложна структура не е единствената причина Alphafly да е толкова бърз - той има и усъвършенствана горна част, изработена от версия на здравия, но лек материал Flyknit на Nike, известен като AtomKnit. Дори по-лек от предишните версии, AtomKnit беше силно дишащ и поглъщаше много малко вода, а гъвкавият му характер предлагаше контурно прилягане и чудесно обхващане на стъпалото. Този последен компонент, осигуряващ комфорт и намаляващ теглото, превърна Alphafly в завършена обувка за бягане и през следващите няколко години тя започна да доминира в конкурентната среда.

© Nike

Проницателни данни

Елиуд Кипчоге остана огромна част от доминацията на Alphafly, тъй като в началото на 2020-те години той отново и отново доказваше изключителните си способности. Нещо повече обаче, строгият тренировъчен график и елитният атлетизъм на Кипчоге помогнаха на Nike да усъвършенства с времето дизайна на своята водеща обувка за бягане, което от своя страна беше добре за кенийския маратонец, който по-късно заяви, че иска Alphafly да бъде част от наследството, което ще остави на бъдещите бегачи. От тренировъчната си база в Каптагат той поддържаше тесен контакт с марката, като предоставяше данни за ежедневните си бягания и пишеше свои лични бележки, за да допълни техните изследвания. Двамата се срещаха заедно няколко пъти годишно, както чрез видеоразговори, така и лично, като Кипчоге стана неразделен член на екипа за разработка. Освен че получаваше информация, събрана от тренировките му, Nike се възползваше и от възможността да анализира състезателните му бягания, както добри, така и лоши. За съжаление 2020 г. беше от втората категория, тъй като Кипчоге записа най-лошото си класиране на маратон в историята - 8-о място в Лондон. Подобно на всички останали атлети по това време, той беше възпрепятстван от глобалната пандемия от ковидоза, но предстоят по-добри времена, тъй като ветеранът защити олимпийската си титла на забавените игри в Токио през 2021 г., печелейки с огромната разлика от 80 секунди - най-голямата от почти половин век насам - което го направи един от най-възрастните мъже, печелили състезанието.

© Nike

Усъвършенстване

Използвайки множеството информация, получена от Кипчоге, както и от останалата част от неговия състезателен екип и стотици други професионални и обикновени бегачи, Nike успя да подобри Alphafly за втората му итерация. Целта беше да се придаде на модела още по-широка привлекателност, като се повиши вече изключителната му ефективност чрез прецизен баланс между омекотяване, задвижване и тегло, който да помогне на всички бегачи да подобрят представянето си. Тъй като оригиналният дизайн беше толкова ефективен, това включваше само малки промени: основата беше разширена за по-голяма стабилност, а подметката изтънена, за да се осигури място за фин слой пяна ZoomX под шушулките Zoom Air. Това доведе до по-плавен преход през стъпалото и повишено връщане на енергията, а по-големият пад на петата от 8 мм за разлика от предишните 4 мм насърчаваше бегача да се навежда напред и да използва по най-добрия начин омекотяването Zoom Air в предната част на стъпалото. Добавени са малко допълнителни подплънки около петата и в горната част на стъпалото, а обновената горна част AtomKnit 2.0 осигурява по-добра дишаемост и по-удобно прилягане. Мощната комбинация от пяна ZoomX, лъжицовидна плочка от въглеродни влакна и шушулки Zoom Air в предната част на крака иначе не е променена, което придава на Alphafly 2 същото ултраотзивчиво усещане като на предшественика му.

© Nike

Нов световен рекорд

Макар и малки, тези корекции доведоха до значителни резултати и Кипчоге постигна отлични резултати с Nike Alphafly 2. Той започна 2022 г., като обяви смела цел: да спечели всичките шест световни маратона. След като вече бе отметнал Лондон, Берлин и Чикаго от списъка, той насочи вниманието си към Токио, където постави нов рекорд на трасето от 2:02:40 ч. по пътя към великолепната си победа. Един от най-забележителните моменти в кариерата на Кипчоге обаче настъпи само няколко месеца по-късно, когато той се опита да спечели Берлинския маратон за четвърти път. Пристигайки на мястото, което е известно като отлично ловно поле за онези, които се стремят да счупят световните рекорди в маратона, Кипчоге можеше да бъде видян облечен в яркооранжев цвят на новата Nike Air Zoom Alphafly Next% 2 (към този момент Nike беше премахнала специфичния прякор 4%, тъй като се смяташе, че ефективността може да бъде увеличена с още повече при определени бегачи). Условията бяха почти идеални за маратонско бягане и Кипчоге наложи невероятно темпо през първата половина на състезанието. Той я пробяга толкова бързо, че всъщност свали с три секунди времето, регистрирано по време на маратона "Ineos Challenge", което накара зрителите да предположат, че може би е на път да направи същото в истинска състезателна обстановка. След това обаче сплитовете му спаднаха и стана ясно, че това не е моментът. Въпреки това изглеждаше, че той все още ще подобри световния си рекорд, а на 30 км бягаше сам и трябваше да победи само часовника. Въпреки че забави темпото си през втората половина на състезанието, той имаше енергия да спринтира на последните 500 м, като достигна 2:01:09 ч., точно 30 секунди под предишния си световен рекорд.

© Nike

Науката зад обувката

Благодарение на рекордните подвизи на Кипчоге обувката Nike Alphafly 2 стана изключително популярна през 2022 г. Нейното представяне очарова учените, което накара някои от тях да проведат изследователски проекти, за да открият защо тя е толкова ефективна. Едно от проучванията, проведено в университета "Сейнт Едуардс" в Остин, Тексас, установи, че Alphafly има най-добрата средна икономия на бягане в сравнение с най-близките си конкуренти, като дори превъзхожда Vaporfly, който е на второ място. Изследването разкри, че когато носят Alphafly, участниците произвеждат най-дългата крачка и имат силна, бърза, отскоклива стъпка, като тези, които влагат най-много, получават и най-много. Всъщност беше установено, че някои бегачи могат да подобрят ефективността си с около 6 %, въпреки че точната стойност зависи от неща като формата на свода, ширината на стъпалото и походката. Въпреки това този синергичен ефект направи Alphafly 2 изключителна като състезателна обувка, както и способността ѝ да намалява натоварването върху краката и ставите, което позволи на бегачите да продължат да натискат здраво през последните етапи на състезанието. Тя също така намали времето за възстановяване между състезанията, давайки възможност на бегачите да включат повече събития в състезателната година. Междувременно Вутер Хоогкамер от Университета в Колорадо проведе тестове на плочата от въглеродни влакна, като показа, че нейната твърдост увеличава работата на стъпалото. Той също така демонстрира как формата и геометрията на патентованата от Nike плоча Flyplate работят съвместно с пяната ZoomX, за да генерират сила, стабилност и скорост.

© Nike

Nike Air Zoom Alphafly Next% 3

До 2023 г. Nike вече беше започнала работа по следващия си дизайн Alphafly. Поради нарастващата конкуренция от страна на марки като adidas, които бяха произвели обувката, носена от Тигст Асефа, когато тя подобри световния рекорд на Бригид Косгей за жени в маратона в Берлин с повече от две минути, Nike Alphafly 3 трябваше да бъде сериозно добра и тя се оказа точно такава. Благодарение на поредица от корекции, направени въз основа на обширни данни, взети от всички видове атлети, включително най-големия набор от жени, тествани някога за състезателна обувка на Nike, Alphafly 3 издигна ефективността на бягането до нови висоти. Нейната голяма единица на подметката от пяна ZoomX увеличи максимално ограничението за височина от 40 мм и за първи път свърза омекотяването в предната и средната част на стъпалото, създавайки непрекъсната долна част, която подобри изживяването при бягане, като подобри прехода от пета към пръсти за тези с различни модели на удара. Единиците Zoom Air останаха на мястото си, както и карбоновата плоча Flyplate по цялата дължина, макар че тя е малко по-широка от преди и следователно още по-стабилна. Имаше и по-лека и също толкова сцепителна подметка Fast Shot, а горната ѝ част беше изработена с помощта на най-новата мрежа AtomKnit 3.0 за по-добро фиксиране, дишане и поддръжка на средната част на стъпалото. Интегрираната система за шнуроване с допълнителни подплънки намаляваше натиска върху връзките, а издигнатите Flyknit Pods на петата омекотяваха задната част на стъпалото, като същевременно предпазваха ахилеса от нараняване. При производството на обувката е използвана и различна форма на стелката, която осигурява по-добър комфорт през свода на стъпалото и намалява триенето, като оформената подложка за чорапи поддържа този нов нископрофилен свод.

© Nike

Нов шампион по маратон

Още преди Alphafly 3 да бъде пуснат в продажба през януари 2024 г., той вече беше влязъл в заглавията на вестниците в света на бягането на дистанции. Nike пусна тестови модел, известен като Dev 163, по време на официалния прозорец за разработка, разрешен от Световната атлетика, като Кипчоге спечели рекордна пета титла на Берлинския маратон с още едно бързо време от 2:02:42 ч., въпреки че беше почти на 39 години. Въпреки това, подвизите на друг кенийски бегач, Келвин Киптум, бяха тези, които наистина направиха обувката забележима. Киптум вече беше показал качествата си на маратонец при дебюта си на маратона във Валенсия през 2022 г., където шокира всички, като постигна четвъртото най-бързо време в историята и подобри рекорда на трасето с повече от минута. На този етап от кариерата си Киптум предпочита Nike Vaporfly 2, с които той постига още една забележителна победа на Лондонския маратон през 2023 г. Тук той бе още по-бърз, отколкото в Испания, като подобри рекорда на Кипчоге с повече от минута и финишира за 2:01:25 ч. - само на 16 секунди след световния рекорд на сънародника си.

© Nike

Обувка за поставяне на рекорди

След тези две невероятни представяния Киптум пристигна на маратона в Чикаго през октомври 2023 г. с обувката за развитие Nike Air Zoom Alphafly Next% 3 на краката си и с големи очаквания на раменете си. При благоприятни условия той стартира с добро темпо, оставяйки повечето от останалите бегачи зад себе си до 15-ия километър. Премина през средата на дистанцията значително по-бързо, отколкото в Лондон, но все още не беше достигнал темпото, необходимо за счупване на световния рекорд. В кратката си кариера обаче Киптум си бе изградил репутация на човек, който се ускорява в последните етапи на всяко състезание, и той отново го направи, като след 30-ия километър се отдалечи, за да запише изключително бърз отрицателен сплит през следващите 5 км. Колкото повече се приближаваше към финала, толкова по-ясно ставаше, че ще го направи, и в крайна сметка спечели с време 2:00:35 ч. Това беше първият маратон, в който някой слезе под два часа и една минута, и само секунди го деляха от средна скорост от 21 км/ч през цялото състезание. След победата си Киптум заяви, че през цялото време не е изпитвал болка, както и при другите си маратони до този момент, като по този начин показа невероятната подкрепа, която е получавал от супер обувките на Nike. Междувременно в състезанието при жените холандската бегачка Сифан Хасан показа, че Alphafly също е страхотна женска обувка за бягане, като спечели с рекордното за трасето време от 2:13:44 ч., което е вторият най-бърз женски маратон до този момент.

© Nike

Олимпийските игри в Париж

Nike Alphafly 3 беше пусната за широката публика през януари 2024 г., като както аматьорите, така и елитните атлети искаха да се сдобият с обувката, за да видят дали тя може да им помогне да подобрят личните си най-добри времена. През цялата година тя се представи отлично на най-високо ниво и беше възхвалявана от някои като най-бързата маратонска обувка на Летните олимпийски игри в Париж. Макар че с появата на супер обувката световните рекорди при мъжете и жените бяха счупени многократно след опита на Кипчоге през 2018 г., на Олимпийските игри нещата останаха по-стабилни. Рекордът при жените беше в сила от 12 години, а при мъжете - от 16, като всеки рекорд беше поставен с обувки за бягане на Nike, които предшестваха ерата на плочите от въглеродни влакна. Всичко това обаче се промени през 2024 г., когато и двата рекорда паднаха. Докато състезанието при мъжете беше спечелено комфортно от резервния етиопски бегач и атлет на adidas Тамират Тола, след като Кипчоге беше принуден да се откаже по средата на състезанието, състезанието при жените беше непредсказуема драма, в която участваха две от най-добрите бегачки на разстояние и две от най-добрите обувки за бягане по онова време.

© Nike

Двама изключителни атлети

В някои отношения женският маратон в Париж представляваше съвременната битка между супер обувките на конкуриращи се марки за обувки. Макар да е ясно, че атлетът е най-важният фактор за всяка победа, за Nike беше от решаващо значение Alphafly да демонстрира силата си, като излезе начело, особено след като бегач на adidas беше спечелил състезанието при мъжете. Най-добрата представителка на Nike при жените беше Сифан Хасан - универсална холандска бегачка, която вече беше поставила световни рекорди за едночасово бягане, бягане на една миля на писта и за много кратък период от два дни - на 10 000 м. Тя впечатли и на предишните олимпийски игри, като спечели златни медали на 5000 м и 10 000 м, както и бронз на 1500 м. Това не беше правено досега от нито един олимпийски атлет. Тя беше и в добра форма, след като през 2023 г. триумфира на маратоните в Лондон и Чикаго. По-рано в турнира тя постигна бронзови медали на 5000 м и 10 000 м, но заявеният ѝ приоритет беше маратонът, който се проведе в последния ден на състезанието. Най-голямото предизвикателство за нея щеше да дойде от самата световна рекордьорка Тигст Асефа. Също в отлична форма, етиопската бегачка на дълги разстояния бе подобрила световния рекорд на Косгей през 2019 г. с две минути и единадесет секунди на маратона в Берлин през 2023 г., финиширайки за 2:11:53 часа. Забележително е, че това е с почти две минути по-бързо от личния рекорд на Хасан от 2:13:44 ч., което вероятно дава на Асефа психическо предимство.

© Nike

Драматично състезание

Когато на 11 август 2024 г. двете най-бързи маратонки за времето си се изправят една срещу друга, и двете са в разцвета на силите си и излъчват увереност. Трасето, което им предстоеше, беше едно от най-предизвикателните в историята на Олимпийските игри, с над 400 метра денивелация и спускане, и се провеждаше в горещото и влажно лято на френската столица. След средата на дистанцията Асефа беше в челото на водещата група, докато Хасан изоставаше малко зад него. С напредването им все повече състезатели отпадат, като при преминаването на 38-те километра остават петима. Само няколкостотин метра преди края Хасан и Асефа останаха заедно начело и двамата започнаха да спринтират към линията. В един момент двойката се изправи рамо до рамо, но в крайна сметка Хасан спечели битката, откъсна се и спечели само с три секунди. Тя постави нов олимпийски рекорд от 2:22:55 ч. и влезе в още по-дълбока история, като стана единствената бегачка, спечелила олимпийско злато на 5000 м, 10 000 м и маратон.

© Nike

Рут Чепингич

Към този момент атлетите на Nike държаха световните рекорди за маратон при мъжете и за олимпийски маратон при жените, докато бегачите на adidas притежаваха тези за женската надпревара и за олимпийските игри при мъжете. Въпреки това Nike Alphafly 3 все още не беше завършен. На маратона в Чикаго през 2024 г. условията бяха идеални за бързо състезание, а кенийската атлетка Рут Чепнг'етич беше решена да се представи силно, особено след като по-рано същата година беше останала извън олимпийския отбор на Кения. След като вече беше спечелила състезанието през 2021 и 2022 г., тя искаше да си върне за 2023 г., когато загуби титлата от Сифан Хасан и неговия прототип Alphafly 3.

© Nike

Още една забележителна победа

Преди началото на Чикагския маратон бе отслужен трогателен момент на мълчание за Келвин Киптум, който за съжаление почина по-рано през годината, което означава, че никога няма да може да се противопостави на маратона под два часа на Кипчоге. Вдъхновен от паметта му, Джон Корир постигна второто най-добро време в историята на състезанието в Чикаго, за да спечели надпреварата при мъжете, като по този начин подготви нещата за надпреварата при жените. От самото начало Чепингич тръгна изключително бързо, борейки се за лидерството с етиопката Сутуме Асефа Кебеде, която бе заявила намерението си да наложи силно темпо още в началото. Кебеде беше планирала да премине половината път за 1:05:30 ч. и в крайна сметка го направи с цяла минута по-бързо, но Чепнг'етич вече беше с 14 секунди пред нея. Кенийката продължи само да увеличава преднината си през втората половина на състезанието, като се откъсваше все по-напред от Кебеде и останалите бегачки. Въпреки че към края забави темпото, Рут Чепнг'етич стана първата жена, която слиза под 2:11 ч. и 2:10 ч. в маратона, като подобри рекорда на Асефа от 2023 г. с почти две минути с изумителното време 2:09:56 ч. и доказа страхотната сила на Nike Alphafly 3.

© Nike

Обувка, която създава история

Днес Nike Alphafly се откроява като една от най-великите обувки за бягане в историята на маратона. Тя е създала невероятни партньорства с някои от най-бързите атлети в света и е отговорна за множество титли и световни рекорди в бягането на разстояние. Въпреки това тя не е просто обувка за елитни атлети; тя също така донесе скорост и стил на бегачи от всички нива, които успяха да предизвикат своите лични най-добри времена и да си поставят по-амбициозни цели, отколкото някога са смятали за възможно. С непрекъснатия стремеж на Nike към високи спортни постижения, който постоянно стимулира иновациите, и с атлетите като Елиуд Кипчоге, които вдъхновяват бегачите да надхвърлят границите на възможностите си, следващата Alphafly може да надмине постиженията на своите предшественици и да влезе в още по-голяма спортна история.

Read more

SPORTSHOWROOM използва бисквитки. Научете повече за нашата политика на бисквитки.

Продължете

Изберете вашата държава

Европа

Северна и Южна Америка

Азиатски пасифик

Африка

Близкия Изток