adidas
Adizero
Огромна колекция от обувки за бягане, изградена върху иновации.

Празник на спорта
На 12 септември 2021 г. над 90 атлети от световна класа пристигнаха в кампуса на глобалната централа на adidas в Херцогенаурах, Германия. Тази избрана група от бегачи на adidas беше събрана за първото издание на Adizero: Пътят към рекордите", което бе създадено, за да отпразнува както атлетите, така и техния спорт чрез серия от състезания на дълги разстояния. По време на състезанието всеки участник щеше да носи най-модерната обувка за бягане на adidas, която се надявахме да помогне на някои от тях да постигнат рекорд. Агнес Тироп и Сенбере Тефери надлежно се подчиниха, като счупиха световните рекорди съответно на 10 км и 5 км и демонстрираха силата на обувките за бягане Adizero. Тези забележителни постижения бяха дългосрочен резултат от амбициозен проект за дизайн, който стартира преди повече от 15 години с една-единствена цел: да се създаде обувка за бягане, която завинаги да предефинира скоростта.
Философия на дизайна Omori
Началото на франчайза Adizero е поставено през 2004 г., когато иновативният японски дизайнер Тошиаки Омори е помолен да създаде нов вид обувки за бягане. След като е работил за adidas в продължение на пет години, той е бил добре запознат с технологиите за спортни обувки на марката и е придобил репутация на човек, който поставя анатомията на стъпалото в центъра на своята дизайнерска философия. Вместо да използва дигитални средства за формиране на стъпалата на своите проекти, Омори използва собствената си така наречена "вътрешна техника", която включва вземането на калъпи от истински стъпала. По този начин се получават обувки, които почти идеално прилягат към стъпалото по начин, наречен от него "Microfit". Следвайки този подход, Омори работи с учени и инженери, като събира най-добрата комбинация от материали в точното им количество, за да осигури отлична омекотяваща сила в лека конструкция. Екипът му си сътрудничи в тясно сътрудничество с най-добрите спортисти, като тества прототипите в различни формати на бягане - от интервали на бягащата пътека до пълни маратони - в рамките на обширен процес на изследване и развитие. Целта беше да се конструира удобна, издръжлива и светкавично бърза обувка, която да работи в симбиоза с движенията на крака на бегача.
Adizero Adios
Четири години и стотици прототипи по-късно Омори представя на adidas Adizero Adios - обувка, пълна с високопроизводителни характеристики. Подметката ѝ е изпълнена със смес от формована под налягане EVA пяна и патентованата от марката пяна adiPRENE, която предлага отлично абсорбиране на удари и комфорт, без да увеличава теглото. Наред с това тя съдържаше най-новата версия на системата adidas Torsion System, която стабилизираше средната част на стъпалото с поддържаща планка, която също така позволяваше независимо движение във всеки край на обувката за по-добър преход от петата към пръстите. Съчетано с меката, еластична гума на подметката, това направи обувката изключително гъвкава и лесна за придвижване. И накрая, на върха на тази лека, абсорбираща ударите подметка имаше дишаща мрежеста горна част, чиято минималистична конструкция гарантираше, че Adizero Adios е толкова бърза, колкото е възможно да бъде.
Хайле Гебрселасие
След като имаше нова вълнуваща обувка за бягане, adidas реши, че тя трябва да бъде подложена на най-добрия тест върху един от най-успешните атлети на марката. Избрали са високопоставения етиопски бегач на дълги разстояния Хайле Гебрселасие. Вече успешен бегач на 10 000 м с многобройни световни и олимпийски медали, в началото на 2000 г. Гебрселасие се преориентира към маратона и други шосейни състезания и до 2007 г. се утвърждава като един от най-добрите в света, поставяйки нов световен рекорд от 2:04:26 ч. на Берлинския маратон. Така че, когато се появи на същото събитие през 2008 г., очакванията бяха големи, както от страна на феновете, така и от ръководителите на adidas, които наблюдаваха нервно как етиопската звезда излиза на пистата с Adizero Adios Omori.
Разчупване на бариерите
Гебрселасие получи своя чифт маратонки adidas Adizero Adios едва в нощта преди състезанието. Обикновено атлетите се съветват да не променят важни параметри толкова близо до важно състезание, но когато етиопският бегач изпробва яркожълтия цвят в коридора на хотела, той веднага се впечатлява и решението е взето. Въпреки някои неуспехи в подготовката за състезанието, които включваха пропускане на Олимпийските игри в Пекин поради опасения за здравето и затруднения от спазми в краката по време на тренировките, Гебрселасие явно се чувстваше уверен, докато чакаше на стартовата линия. От година на година той се доближаваше до границата от 2:04 мин. на маратон и докато стоеше там в хладната слънчева сутрин в германската столица, вярваше, че това може да е неговият ден. Обръщайки се към мениджърския си екип, той им даде знак две и три и няколко мига по-късно вече тичаше. При перфектни условия Гебрселасие проведе изключително състезание, което му даде шанс да подобри както собствения си рекорд, така и бариерата от 2:04 мин. С наближаването на финалната отсечка той разполагаше само с една минута, за да измине последните 400 м между Бранденбургската стена и финала, ако искаше да постигне това невероятно постижение. Той пресече линията само с една секунда разлика, а времето му от 2:03:59 ч. го превърна в първия човек в историята, завършил маратон за по-малко от два часа и четири минути.
Неофициално време
През следващите няколко години Гебрселасие продължава да бяга с Adizero Adios, като защитава титлата си от Берлин през 2009 г. и печели маратона в Дубай още два пъти. Междувременно обувките за бягане на adidas променят спортния пейзаж, като в частност започват да доминират в мъжкия маратон. Макар рекордът на Гебрселасие да се запази още почти три години, световният рекорд беше счупен официално три пъти между 2011 и 2014 г. и неофициално веднъж, когато кенийският бегач Джефри Мутай пробяга Бостънския маратон през 2011 г. за 2:03:02 ч. За съжаление на Мутай събитието не беше признато от Световната атлетика като място за поставяне на световен рекорд поради благоприятните попътни ветрове и постепенното намаляване на надморската височина по време на състезанието, така че рекордът на Гебрселасие остана в сила още няколко месеца.
Нов световен рекорд
Първият човек, който официално счупи рекорда от 2008 г., беше друг кенийски атлет на име Патрик Махау Мусиоки. Докато Мутай носеше същата обувка като Гебрселасие, Макау постави своя рекорд с нейния наследник - Adizero Adios 2. Състезавайки се с етиопския рекордьор на Берлинския маратон през 2011 г., Макау е решен да върне отличието в родината си, след като неговият сънародник Пол Тергат го е държал между 2003 и 2007 г. Въпреки че Макау се чувстваше в лоша форма преди състезанието, той влезе в добро темпо, като през цялото време ставаше все по-силен и по-силен, а след като Гебрселасие започна да изпитва затруднения с дишането около 27-ия километър, той се откъсна и не погледна назад, като спечели с време 2:03:38 ч.
Подобрен дизайн
В края на кариерата си през 2018 г. Макау благодари на adidas за това, че са му предоставили едни от най-добре изработените обувки, с които някога е бягал, като една от тях е Adizero Adios 2, с която е бягал за световния рекорд. Тя представляваше подобрение на оригиналната обувка, с по-отзивчива пенопластова смес в междинната подметка и поддържащи велурени наслагвания в горната част. Новата гумена подметка Continental включваше т.нар. система Quickstrike, която включваше малки парчета гума върху TPU платформи, прикрепени към текстилна основа. Това осигуряваше невероятно здрава основа, която произвеждаше 20% повече сцепление под краката. Системата Torsion System също беше подобрена, за да включва три слоя, които, наред с генерирането на стабилност, сега увеличаваха и ефекта на задвижване при тръгване. Благодарение на изключителната работа на инженерите по обувките на adidas всичко това е постигнато, без да се увеличи теглото на обувката дори с един грам в сравнение с нейния предшественик.
Революцията на пяната Boost
Рекордът на Макау издържа дори по-кратко време от този на Гебрселасие - едва две години, преди да бъде подобрен на Берлинския маратон през 2013 г. Макар и счупен на познато събитие, рекордът беше поставен от друг бегач, носещ различна обувка. Уилсън Кипсанг беше човекът, а обувката беше Adizero Adios Boost. Добавянето на думата "Boost" към името не беше случаен акт, тъй като тази обновена обувка съдържаше чисто новата омекотяваща система Boost на adidas - революционна пяна, съдържаща матрица от частици термопластичен полиуретан и малки мехурчета въздух, които правят междинната подметка невероятно лека и отзивчива. Това осигури на бегачите необходимата възвръщаемост на енергията, за да изминат по-късните етапи на маратона, като същевременно им предложи необходимата омекотяваща поддръжка на толкова дълго разстояние. Освен това тя е изключително издръжлива и работи добре при различни температури, така че може да се използва в изключително различните места, където се състезават маратонците.
Решителен бегач
Добавена към другите надеждни характеристики на обувката, като системата Torsion и гумената подметка Continental, тази нова пяна превърна Adios Boost в сила, с която трябва да се съобразяват, и Кипсанг изглеждаше силен през първата половина на състезанието. Въпреки това той измина 35-ия километър с около 20 секунди изоставане от темпото, необходимо за подобряване на рекорда на Макуа, а заедно с него бяха още двама кенийци: Елиуд Кипчоге и Джефри Кипсанг. След като през 2011 г. на маратона във Франкфурт Уилсън Кипсанг изостана само с четири секунди от световния рекорд, той бе решен да не го повтаря и по собствените му думи "атакува на 35-ия километър, тъй като темпото бе станало твърде бавно". С всеки изминат километър той изпреварваше сънародниците си и до 40-ия километър бе на три секунди от темпото на световния рекорд. При пресичането на финалната линия разликата се увеличи до 15 секунди, като Кипсанг върна рекорда на Кения за мъжки маратон.
Още една рекордна обувка
Зашеметяващото състезание на Кипсанг демонстрира възможностите за връщане на енергията на adidas Boost и през следващите няколко години обувките с нея станаха много популярни. През 2014 г. марката създаде подобен, но леко усъвършенстван модел Adizero Adios Boost 2, който имаше същата подметка и подобрена горна част, която освен че беше по-дишаща, беше и по-издръжлива благодарение на велурената си облицовка. Не след дълго Boost 2 започна да чупи рекорди, като Берлинският маратон отново предостави идеалните условия за най-бързите времена в света. По-малко от година след като Кипсанг постави своя световен рекорд, друг кенийски бегач, Денис Кимето, се нареди на опашката с амбицията да го подобри. С яркооранжев чифт маратонки Adios Boost 2, Кимето бе притиснат силно от Емануел Мутай в бързо състезание, в което и двамата мъже подобриха предишния световен рекорд. Въпреки това победител беше Кимето, който стана първият човек в историята, пробягал маратон за по-малко от два часа и три минути с време 2:02:57 ч.
Да се пребориш с жегата
Само два месеца по-късно друг кениец на име Феликс Канди затвърди ефективността на амортизацията Boost, като постави нов рекорд на трасето на прословутия класически маратон в Атина. Историческият маршрут е известен с това, че е един от най-трудните в света поради стръмния си наклон и горещите условия, но Канди сякаш не се поддаде на тези предизвикателства, като се откъсна от повечето от останалите бегачи в най-трудните части на състезанието. Единствено двукратният шампион Реймънд Бет успя да се задържи до него, натискайки Канди чак до 35-ия километър, преди да се откаже от борбата и да остави кениеца сам. Със своя Adios Boost 2, който не се поддаде на горещината, Канди пресече финалната линия с почти две минути пред Бет с време 2:10:37 ч.
Предизвикателството наближава
2014 г. беше още една страхотна година за серията adidas Adizero и изглеждаше, че ерата на господство на adidas в бягането на разстояние никога няма да приключи. Въпреки това, незнайно за почти всички в общността на бегачите, най-големият съперник на марката тайно работеше върху смела технология, която щеше да промени спорта завинаги. Ужасяващо е, че първоначално тя е била разработена от инженерите на adidas преди повече от 15 години, но те са я изоставили през 90-те години на миналия век. Тази новаторска иновация е плочата от въглеродни влакна.
Появата на пластината от въглеродни влакна
Обувките за бягане с плочки от въглеродни влакна наистина започнаха да оказват влияние върху света на леката атлетика през 2016 г., когато Nike тества различни прототипи по време на официално състезание. На Олимпийските игри в Рио де Жанейро целият подиум за мъжкия маратон беше доминиран от бегачи, носещи неназована обувка с подредена междинна подметка, която сякаш им даваше предимство пред всички останали в състезанието. Оказа се, че този мистериозен прототип е имал твърда плоча от въглеродни влакна, поставена между два дебели клина от свръхчувствителна пяна ZoomX, като двата елемента са се комбинирали, за да образуват най-мощната обувка за бягане на разстояние, виждана някога. По онова време adidas просто нямаше отговор и с помощта на великия Елиуд Кипчоге Nike узурпира позицията на немската компания като притежател на най-бързия продукт на пазара.
Сблъсквайки се с конкуренцията
След Олимпийските игри в Рио де Жанейро adidas направи всичко възможно, за да се противопостави на променящия правилата на играта дизайн на Nike, като създаде пяна Boost Light, която, както подсказва името ѝ, е много по-лека от оригиналния материал за омекотяване, и я добави към най-новата маратонска маратонка Adizero Sub2. Тази олекотена актуализация на Adios Boost беше разработена като пряк конкурент на Vaporfly на Nike, за който американската компания разкри, че ще бъде използван в опит да се преодолее бариерата от два часа на маратон за първи път в историята през 2017 г. Nike не успя през тази година, но през септември марките имаха възможност да изправят най-добрите си обувки една срещу друга на маратона в Берлин. Носейки своите Vaporfly, Елиуд Кипчоге се нареди до Уилсън Кипсанг с Adizero Sub2, като вторият уверено предричаше победа за световно рекордно време, а първият беше по-тихо уверен. В условията, които не благоприятстваха бързото състезание, бегачите се мъчеха да наберат необходимото темпо, за да слязат под два часа, но въпреки това бяха бързи и на средата на дистанцията световният рекорд оставаше под заплаха. В този момент и атлетите на adidas и Nike изглеждаха силни, като нищо не можеше да раздели Adizero от Vaporfly. След 30 километра обаче Кипсанг започна да отпада от водещата група, а Кипчоге избяга в далечината. Все пак не всичко беше лошо за adidas, тъй като още един от атлетите на марката остана с Кипчоге. В дебютния си маратон Гийе Адола представи Adizero Sub2 със силно представяне, което го накара да се бори за лидерството със своя кенийски конкурент през следващите десет километра. В крайна сметка опитът на Кипчоге се оказа решаващ и той спечели победата с едва 14 секунди пред Адола, чието време беше най-бързото, постигнато от дебютант до този момент.
Признаване на поражението
Въпреки смелото бягане на Адола, Nike показа, че нейните обувки за бягане с карбоново покритие трудно могат да бъдат победени, и през 2018 г. доминацията на марката продължи. Отчаяно опитвайки се да докаже възможностите на серията Adizero и пяната Boost, adidas продължи да включва атлетите си в състезания с модела Sub2, но колкото и да се стараеха, Кипчоге и Vaporfly винаги изглеждаха твърде много за тях. В Токио Кипсанг отпадна от темпото още в началото, оставяйки Амос Кипруто като най-високо класирания атлет на adidas на трето място. Той финишира след двама бегачи с обувки Nike: Диксън Чумба и японския бегач Юта Шитара, който направи почти невероятни последни десет километра, за да спечели пет позиции и да постави нови национални и азиатски рекорди, като по този начин демонстрира бързото финиширане, което е възможно благодарение на Vaporfly. Кипсанг се завръща в Берлин през септември същата година, отново решен да победи Кипчоге със световен рекорд. Там беше и Амос Кипруто, който вече носеше Adizero Adios 3, а не Sub2, с които остана Кипсанг. Атлетите на adidas останаха без сили само след пет километра, когато Кипчоге се отдалечи с едно от най-великите постижения в историята на маратона. До края на състезанието той имаше почти пет минути преднина пред Кипруто, който зае второто място, а Кипсанг изостана с още 25 секунди от своя съотборник от adidas на трето място. Времето на победителя е нов световен рекорд, който доказва веднъж завинаги, че за краката на най-елитните атлети технологията от въглеродни влакна не може да бъде победена. Adidas най-накрая отстъпи и стартира проект за създаване на собствени обувки от въглеродни влакна.
Първите Adizero от въглеродни влакна
След успеха си с оригиналния Adizero Adios, Омори е човекът, избран да пренесе марката в бъдещето. Той проектира Adizero Pro; обувка, заредена с високотехнологични характеристики, включително пяна Boost в петата и гумена подметка Continental с елементи Quickstrike. Това беше първата обувка за бягане на adidas, която съдържаше авангардната пяна Lightstrike на марката, която беше разработена през 2018 г. и за която се предполагаше, че е лека и стабилна, както и че има висока възвръщаемост на енергията. Обувката имаше и чисто нова карбонова пластина Carbitex, поставена между омекотяването Lightstrike и чорапогащника, а горната ѝ част Celermesh беше още една иновация, като представляваше най-тънката мрежа на марката досега за леко усещане и отлично фиксиране.
Ограничен успех
Смяташе се, че тази комбинация от усъвършенствани характеристики ще подобри ефективността на бягане на Adizero Pro до степен, в която той ще може да се конкурира с Nike Vaporfly. Това обаче не се оказа така и въпреки някои положителни резултати, включително на маратона в Ню Йорк през 2019 г., където Мери Кейтани и Алберт Корир взеха сребърни медали съответно при жените и мъжете, той все още се бореше да постигне победа над Vaporfly, който Джефри Камворор носеше, за да финишира пред Корир. Pro дори загуби от други модели на adidas, като победителката в женското състезание Джойсилин Йепкосгей носеше Takumi Sen 5 - друга обувка за бягане от по-широката серия Adizero. Беше ясно, че плочата от въглеродни влакна на adidas се нуждае от известно усъвършенстване, затова марката предприе друг подход към революционната технология.
Съвсем нови иновации
Обувката, която най-накрая върна adidas на върха на световното маратонско бягане, беше Adizero Adios Pro. Производството ѝ отне повече от петдесет служители в продължение на две години, но резултатът си заслужаваше усилията. Обявена през юни 2020 г., Adios Pro беше разработена съвместно с най-бързите бегачи на разстояние на марката, като Перес Джепчирчир и Ронекс Кипруто, чиято обратна връзка беше използвана от спортните учени, инженерите по обувки и експертите дизайнери на марката, за да се оптимизира всичко в обувката - от теглото до геометрията на дизайна и възвръщането на енергията. Това доведе до уникална иновация, известна като EnergyRods, която най-накрая може да съперничи на плочата от въглеродни влакна с форма на лъжица на Nike. Тя се състоеше от пръчки с дебелина 5-6 мм, напоени с карбон, които отразяваха формата на метатарзалните кости и по този начин работеха с естествената анатомия на тялото, за да намалят загубата на енергия и да подобрят задвижващия ефект, произвеждан от стъпалото. Дизайнът също така създава динамична гъвкавост и твърдост, които активират по-големите мускули на краката и генерират максимална мощност при всяка стъпка. В същото време в петата е поставена пластина от въглеродни влакна, която стабилизира глезена и подпомага бегачите през последните етапи на състезанието, когато умората може да ги накара да нанасят удари в задната част на стъпалото, а не в пръстите или средата на стъпалото. Около тези стягащи пръти е поставена подобрена пяна, наречена Lightstrike Pro, която марката описва като "най-отзивчивата досега смес от пяна, която съхранява и връща енергията". Тя е произведена от китайската компания Shincell, която е приложила нова формула на термопластичен полиестерен еластомер, за да направи пяната издръжлива и бързо да се разгражда. Lightstrike Pro е и силно абсорбираща, което позволява на Adios Pro да връща толкова много енергия на бегача, помагайки на мускулите му да се възстановяват по-бързо между състезанията. Горната част от Celermesh допълваше пакета, като гарантираше, че той остава лек и дишащ. Цялостният резултат беше това, което блогът на adidas определи като "превъзходна плоскост за бягане", която установи "интуитивна връзка със спортиста" и която се адаптира към "цикъла на походката" на всеки отделен бегач, за да "осигури най-ефективния, оптимален модел на бягане".
Преломна година
След пускането на Adizero Adios Pro adidas започна да предизвиква Nike още веднъж с поредица от забележителни представяния през 2020 г. Перес Йепчирчир носеше обувката, за да спечели полумаратона на два световни турнира по лека атлетика, като и в двата случая постави нов световен рекорд само за жени, а Кибивот Канди счупи рекорда на полумаратона за мъже с 29 секунди във Валенсия с яркожълт цвят на краката си. Същият дизайн носеше и победителят в пълния маратон за мъже и жени, като Еванс Чебет и Джепчирчир постигнаха едни от най-бързите времена, регистрирани някога.
Разширяване на гамата Adizero
Линията Adizero продължи да се развива успешно и през 2021 г., а в чест на подновената ѝ енергия adidas организира първото издание на Adizero: Пътят към рекордите". Това позволи на марката да представи най-авангардните си обувки за бягане Adizero, включително Adios Pro и Takumi Sen, които се развиват все по-успешно. През една безпрецедентна за компанията година обувките Adizero бяха отговорни за седем нови световни рекорда и 54% от победите в 50-те най-големи световни шосейни състезания, отчасти благодарение на новия Adios Pro 2. Разкрити през юни същата година, Pro 2 са "създадени за скорост на пътя и пистата", с по-лека конструкция от предшественика си, която идва от "преработената междинна подметка". Изработена от частично рециклиран полиестер, тази характеристика беше невероятно лека, както и горната част Celermesh 2.0 и преработената пета, която осигуряваше значително фиксиране, отричащо всякакво приплъзване на крака. Пяната Lightstrike Pro остана заедно с търговската марка Energyrods, която сега се виждаше частично по долната част на обувката, и гумената подметка Continental, така че Pro 2 имаше същите високоефективни способности като оригиналния модел. Заедно с тази елитна обувка за бягане adidas пусна и други обновени модели от гамата Adizero, включително Boston 10, който беше проектиран с подобна технология като серията Adios Pro, но с по-издръжлива конструкция, подходяща за ежедневни тренировки, и Adizero Prime X, чийто внушителен стек на междинната подметка беше толкова висок, че не беше разрешен според новите правила, въведени от Световната атлетика през 2020 г. Последният модел беше създаден, за да "подсили ключовите характеристики" на Adios Pro 2, както с Energyrods, така и с карбонови остриета, което го прави двойно по-незаконен в официалните състезания, като същевременно смело изследва границите на технологиите за обувки за бягане.
Успехът на Adios Pro 2
Adizero Adios Pro 2 постигна още по-голям успех, пренасяйки силно името Adizero през 2022 г. Носейки обувката, етиопската бегачка Тамират Тола постави нов рекорд на Световното първенство по лека атлетика в Юджийн, Орегон, Джепчирчир зае първо място в близкия Бостънски маратон, а Тигст Асефа пробяга третия най-бърз женски маратон в историята, за да постигне победа на Берлинския маратон. Особено впечатляващо бе бягането на Асефа, която свали цели 18 минути от личния си рекорд и счупи рекорда на първенството с близо три минути, което се оказа знак за предстоящи успехи на етиопската бегачка.
EnergyRods 2.0
През юни adidas представи Adizero Adios Pro 3, като този път направи по-значителна промяна в подметката. Докато пяната Lightstrike Pro се появи в същите два слоя, връщащи енергията, както преди, прътите с въглероден материал в нея бяха подобрени до EnergyRods 2.0, които бяха слети в "единна структура за хармонична твърдост." Вече нямаше отделна пластина в петата; сега прътите следваха метатарзалните кости през предната част на стъпалото, преди да заобиколят отзад в една непрекъсната част. На всичкото отгоре горната част е още по-лека от преди, а под краката остава надеждно сцеплението на гумената подметка Continental.
Годината на Adizero
Този усъвършенстван дизайн помогна на атлетите на adidas да постигнат още по-добри резултати през втората половина на 2022 г., което накара марката да я обяви за "Годината на Adizero". Носейки Adios Pro 3, кенийските атлети Амос Кипруто и Бенсон Кипруто взеха титлите само с една седмица разлика съответно на маратоните в Лондон и Чикаго. Техният сънародник Еванс Чебет последва победата си на Бостънския маратон с победа в Ню Йорк, като стана първият човек, заел първо място и на двете събития в една и съща година от 2013 г. насам. След състезанието, в което едва не беше ударен от водещия автомобил, докато той реагираше на друг атлет, припаднал в жегата, Чебет заяви, че Adizero са му помогнали да постигне целите си за годината, като заяви, че "няма невъзможни неща", когато бяга с обувките. Като цяло атлетите, носещи силуети Adizero, спечелиха осем титли от световни първенства, счупиха два световни рекорда и спечелиха 50% от всички големи световни маратони през 2022 г., което я прави изключителна година за марката.
Демократизиране на бягането
В края на 2022 г. adidas реши да почете успеха на линията Adizero, като взе някои от нейните високоефективни технологии и ги постави в достъпен тренажор, който има по-широка привлекателност извън общността на елитните бегачи. Наречен просто Adizero SL, той включваше Lightstrike Pro в предната част на крака и Lightstrike EVA през средната подметка, с горна част от инженерна мрежа и допълнителна подложка през езика. Наред с производството на този поддържащ модел за обикновените бегачи, марката стартира Project PB: колекция от ексклузивно съдържание, налично в приложението adidas Running, чиято цел е да насочи хората към собствените им най-добри постижения. Със създаването на подобни инициативи adidas се надява да "демократизира бягането", като предостави на всеки достъп до новаторските инструменти, използвани от най-добрите атлети.
Най-леката състезателна обувка в историята
През 2023 г. нещата за Adizero станаха само по-добри, а през септември гамата беше разширена още веднъж с най-бързата обувка до момента - Adios Pro Evo 1. Описван от марката като "най-леката състезателна обувка, изпълнена с иновации", този нов модел е изключително лек - само 138 г, което го прави с 40% по-лек от най-близката супер обувка на adidas. Вдъхновени от Adios Pro 3 и с обратна връзка от огромен екип от висококачествени атлети, експертните инженери на марката разглобиха всеки един компонент на обувката, за да видят къде може да се подобри скоростта и възвръщането на енергията. Интензивните лабораторни тестове доведоха до "първия по рода си рокер на предната част на стъпалото", който беше "разположен на 60% от дължината на обувката", като агресивният дизайн насърчава движението напред, увеличава икономичността на движението и задвижва бегача от една стъпка към следващата. За създаването на най-новото издание на пяната Lightstrike Pro, която е едновременно по-лека и по-възвръщаща енергия от преди, е използван нов "процес на формоване без компресия". Всъщност почти всичко в обувката е оптимизирано за усещане за лекота, включително подметката от течна гума, която намалява теглото с около 70 грама, и тънката мрежеста горна част. Дори подложката на чорапа е премахната, за да се гарантира, че Adios Pro Evo 1 е възможно най-лека, а естетиката ѝ отразява това с използването на прозрачни материали. Сред многото спортисти, които предоставиха данни за дизайна, беше Тигст Асефа, който заяви, че той е "като нищо, което съм усещал преди". Етиопската атлетка вече беше постигнала много с обувките на adidas, но Adizero Adios Pro Evo 1 беше на път да я подкрепи в едно от най-великите маратонски изпълнения в историята.
Един невероятен маратон
След като постави нови рекорди на трасето и национални рекорди на Берлинския маратон през 2022 г. и с най-новата супер обувка на adidas на краката си, Асефа се появи на събитието през 2023 г. в уверено настроение. Затруднена от контузии през по-голямата част от кариерата си, тя не е имала много възможности да демонстрира уменията си в бягането на дистанции извън победата си през 2022 г., но на 24 септември 2023 г. тя грабна шанса с две ръце, излизайки бързо от старта. Често, когато началото е толкова бързо, във вторите етапи атлетите обикновено забавят темпото, но при Асефа нещата само се ускоряваха с напредването на състезанието. Тя записа отрицателен сплит от почти една минута между първата и втората половина, а в края на състезанието бягаше с почти същото темпо като победителя при мъжете Елиуд Кипчоге, като от 40-ия километър до финала се движеше само с четири секунди по-бавно от легендарния кениец. Удивителното й бягане, с което спечели златния медал, завърши с почти шест минути по-бързо от жената на второ място, а времето на Асефа от 2:11:53 ч. представлява първият случай, в който жена маратонец слиза под 2:14 ч., 2:13 ч. и 2:12 ч. Освен това за първи път от 2001 г. насам световният рекорд за жени беше подобрен от обувка, която не е на Nike, а последната атлетка на adidas, която го е подобрила, е Грета Вайц през 1983 г.
Победа над конкуренцията
През 2024 г. рекордите продължиха да валят за ултралеката маратонка Adizero Adios Pro Evo 1. На маратона в Токио през март Бенсън Кипруто постави нов рекорд на трасето от 2:02:16 ч. с обновена версия на Pro Evo 1, която имаше по-залепваща подметка от оригиналния модел. Месец по-късно, по време на Лондонския маратон, adidas демонстрира, че гамата Adizero е повече от равностойна на Vaporfly и Alphafly на Nike, тъй като победителите в мъжкото и женското състезание носеха Adios Pro Evo 1 v2. И двамата кенийски бегачи, Александър Мутисо Муняо триумфира със силното време от 2:04:01 ч., а Перес Джепчирчир взе златото със световен рекорд само при жените от 2:16:16 ч. Британският бегач Емил Кайрес спечели третото място в надпреварата при мъжете, носейки Pro Evo 1 в оригиналния му вид, докато adidas доминираше на подиума при жените, като Тигст Асефа се нареди само на седем секунди след Йепчирчир със същата обувка и само на една секунда пред Джойсилин Йепкосгей, която избра да носи Adios Pro 3. Изключително важно е, че класиралите се на четвърто и пето място бегачи носеха съответно Vaporfly 2 и Alphafly 3, като по този начин показаха, че Nike вече не е сама на върха на бягането на разстояние.
Олимпийски сблъсък
Само няколко месеца по-късно двете мощни марки обувки ще имат възможност да се изправят една срещу друга на най-голямата сцена на Олимпийските игри в Париж. Състояли се в последния ден на състезанието, маратоните за мъже и жени бяха дългоочаквани събития. В първото от тях великият Елиуд Кипчоге се стремеше да защити титлата си срещу намиращи се във форма атлети от adidas като Бенсон Кипруто, а във второто щеше да се състои сблъсък между новия световен рекордьор Тигст Асефа и победителя в маратоните в Лондон и Чикаго през 2023 г. Сифан Хасан. Adizero Adios Pro Evo 1 се изправи срещу Alphafly, като и двете обувки бяха подложени на изпитание на предизвикателно трасе за олимпийски маратон, включващо стотици метри изкачване и спускане.
Неочакван шампион
При мъжете един особено труден участък започна около 27-ия километър и продължи с наклон от 16% в продължение на около километър, но именно тук се откъсна крайният победител в състезанието. В този ден обаче не Кипчоге или Кипруто се изкачиха по склона, а резервният етиопски бегач Тамират Тола, който се състезаваше само след контузията на сънародника си Сисай Лемма. Докато Тола изпреварваше водещата група със своя бял Adios Pro Evo 1 с дебело черно лого с три ивици отстрани, Кипчоге отпадна напълно от състезанието, а Кипруто се отдръпна и финишира на повече от половин минута зад него на трето място. Белгийският бегач Башир Абди зае второто място с друга обувка с карбоново покритие, Asics Metaspeed Edge Paris, но дори и той не беше равностоен на Тола, който постави нов олимпийски рекорд с време 2:06:26 ч.
Драматична демонстрация на скорост
Докато мъжкото състезание беше спечелено с категорична преднина, женското състезание не можеше да бъде по-близо. В силното поле, включващо трикратните световни шампиони в маратона Хелън Обири и Перес Джепчирчир, водещата група съдържаше няколко бегачки през по-голямата част от състезанието, като Хасан се задържаше в задната част през по-голямата част от дистанцията. На последния километър обаче останаха само Обири, Хасан и Асефа. Стигна се до спринтьорски финал и докато Обири нямаше какво да направи за такъв оспорван финал, Хасан и Асефа дадоха всичко от себе си в последните стотина метра, като почти се сблъскаха. В крайна сметка Хасан и нейният Alphafly победиха Асефа и нейния Adizero Adios Pro Evo 1 само с три секунди, но и двете жени финишираха преди предишния олимпийски рекорд в драматична демонстрация на скоростта, генерирана от обувките за бягане от въглеродни влакна.
Ожесточено съперничество и още един рекорд
Тази незабравима драма беше резултат от ожесточената конкуренция, която се появи в света на бягането на разстояние през предходното десетилетие, като Nike постави стандартите в началото, но скоро беше настигната и изравнена от adidas благодарение на иновациите в серията Adizero. След Олимпийските игри съперничеството продължи и не след дълго поредният рекорд беше счупен от атлет на adidas. Етиопският бегач Йомиф Кехелча беше човекът, който го направи, завършвайки полумаратона във Валенсия само с една секунда пред времето на Джейкъб Киплимо от 2021 г.
Най-новите иновации
В края на 2024 г. линията Adizero еволюира още веднъж с обявяването на Adios Pro 4 и Evo SL. Pro 4 беше още един модел, предназначен за атлети от най-високо ниво, които да чупят рекорди, и включваше няколко актуализации спрямо предишната версия. Подобно на Pro Evo 1, той имаше дълъг рокер на предната част на стъпалото, който насърчаваше движението напред, а междинната му подметка беше изпълнена с пяна Lightstrike Pro. Иновативната горна част на обувката се състоеше от "еднопосочно разтеглива тъкана мрежа... съчетана с вътрешни заключващи ленти за плътно и сигурно усещане при бягане с висока скорост." Бегачите можеха да се възползват и от подобрено фиксиране чрез актуализираната система за шнуроване и по-добро сцепление, осигурено от внимателно очертаните модели на сцепление на подметката Lighttraxion. Докато Pro 4 се грижеше за професионалните бегачи, Adizero Evo SL беше създаден за по-широка аудитория, с Lightstrike Pro пяна в междинната подметка и дишаща горна част от инженерна мрежа отгоре. Това съчетание я направи най-леката от всички обувки за тренировка на марката и предложи по-достъпен вариант за обикновените бегачи.
Промяна на спортния пейзаж
Светът на бягането се промени завинаги, когато Хайле Гебрселасие пресече финалната линия на Берлинския маратон през 2008 г. В този ден той не само счупи бариера, но и обувките му, с което постави началото на период на доминация, спрян единствено от въвеждането на революционна технология. След няколко години, прекарани в сянката на плочата от въглеродни влакна, adidas отново изплува като победител благодарение на иновативен процес на разработка, който манипулира тази авангардна технология по уникален и изобретателен начин. Резултатът беше безпрецедентна ера на успех за маратонките Adizero на марката, по време на която конкуренцията с конкурентните марки ги тласна всички към рекордни постижения. Независимо дали става въпрос за Adios Pro, Boston, Takumi Sen или Adios Pro Evo, резултатът винаги е бил един и същ: невероятни постижения на изключителни атлети в революционни обувки.