SPORTSHOWROOM

Jordan

2

Air Jordan, който очертава нов курс за марката.

Jordan 2
© Jordan

Смела нова посока

Когато през 1984 г. Майкъл Джордан подписва договор с Nike, това е началото на нещо специално, но никой не е могъл да предвиди колко важен ще се окаже този момент. През следващата година е пуснат първият модел от линията Jordan signature, чийто поразителен успех подсказва потенциала на това вълнуващо начинание с обувки. Въпреки това популярността му създаде предизвикателства, докато Nike се подготвяше да работи по продължението. Натискът беше да се направи маратонка, която да достигне същите висоти като дебютния Air Jordan или може би дори да го надмине, но при толкова много баскетболни обувки на пазара щеше да е трудно да се създаде нещо достатъчно отличително, за да се открои от тълпата. Решението на Nike беше да даде на експертите си по обувки свободата да създадат напълно различна маратонка, която да насочи линията Jordan в нова смела посока. Това, което те измислиха, беше революционната Air Jordan 2 - обувка, толкова уникална, че промени както курса на марката, така и представата за това какво може да бъде баскетболната обувка.

© Jordan

Двама страхотни дизайнери

За създаването на наследника на Air Jordan 1 Nike се нуждаеше от най-добрите си дизайнери, така че марката привлече създателя на емблематичния Air Force 1 Брус Килгор, за да работи заедно с човека, отговорен за великия старт на линията Jordan: Питър Мур. С тези два блестящи ума, които ръководеха проекта, Jordan 2 беше в добри ръце, а това беше необходимо. Въпреки че първоначално не е бил очарован от Nike, Майкъл Джордан е бил убеден да избере марката пред други баскетболни играчи, благодарение на отличната сделка, която са му предложили. Той дори се е съгласил с дизайна на AJ1, но лоялността му далеч не е била гарантирана, тъй като е подписал само краткосрочен договор, който му позволява да напусне само след няколко години.

© Jordan

Нещастна контузия

Още по-голямо предизвикателство е фактът, че самият Джордан е лежал след контузия на крака, получена в третия мач от сезон 85-86 г. срещу Golden State Warriors на 29 октомври 1985 г. Той изкарва следващите 64 мача, като се завръща едва на 15 март 1986 г., когато "Биковете" губят от "Милуоки Бъкс". Това поставя началото на серия от 5 поредни загуби, които застрашават мястото на отбора в плейофите, но през април те се съвземат и се включват в турнира в края на сезона. Джордан се завръща във форма, когато "Биковете" се изправят срещу страховитите "Бостън Селтикс" в първия кръг, като във втория мач отбелязва 63 точки, което все още е рекорд за най-много точки, отбелязани от един играч в мач от плейофите на НБА. Общият му брой точки за серията е огромен - 131, като засенчва най-близкия резултат от 85, направен от звездите на "Селтикс" Кевин Макхейл и Лари Бърд, който нарича Джордан "Бог, маскиран като Майкъл Джордан" след рекордния му втори мач. В крайна сметка обаче "Биковете" загубиха с 3:0 и MJ завърши сезона, като изигра общо едва 21 от 85-те мача на отбора.

© Jordan

Италианска връзка

Призракът на потенциални бъдещи контузии вече висеше над главата на Джордан, така че той се нуждаеше от поддържаща обувка за следващия сезон. Килгор заминава за Италия заедно с дизайнера на обувки Марк Паркър, който десетилетия по-късно става главен изпълнителен директор на Nike. След като пристига там, двойката се свързва с инженера по моделиране на обувки и бъдещ директор на Центъра за създаване на концепции за иновации на Nike Клаудио Иноченте в северния град Монтебелуна. По онова време районът е известен като център за производство на обувки и е едно от малкото места, които разполагат с технологията за производство на баскетболен тренажор с необходимото омекотяване и достатъчно ниска до земята подметка, за да може Джордан да усеща игрището, докато играе. Това беше и идеалното място за изработване на стилен модел, който да наподобява обувките, които Джордан носеше по време на официални събития или вечерни излизания - нещо, което той изрично беше поискал.

Тестване на прототипи

Тъй като бяха толкова близо до производствения процес, Килгор и Паркър успяха бързо да превърнат своите скици в работещи прототипи. Сред тях е Air Jordan 1.5 - хибридна обувка, тествана от самия MJ в края на сезон 85-86 г. Тя съчетаваше горната част на AJ1 с дебела подметка, планирана за използване в Jordan 2, която екипът се надяваше да даде на Майкъл необходимата опора и защита, за да предотврати по-нататъшни контузии. Друг забележителен прототип с по-тънка подметка, перфорации около яката и логото Nike Wings на фланелката се оказа нисък топ, носен от мажоретките на Чикаго Булс, но не притежаваше нужната елегантност и изтънченост, за да се превърне в окончателния вариант на Air Jordan 2.

© Jordan

Луксозна маратонка

Когато екипът най-накрая се спря на завършен продукт, той представляваше смело отклонение от първия Air Jordan, особено по отношение на естетиката му. Килгор беше съобразил външния ѝ вид с този на официална рокля, за да отрази страстта на Майкъл към дрехите от висок клас, по-специално към обувките Stacy Adams, които ясно вдъхновиха елегантната форма на Jordan 2, безупречното представяне на шевовете и елегантното оформление на наслагванията. Амбицията на дизайнера да издигне линията Jordan с по-луксозна маратонка пролича и в използването на истинска италианска кожа в горната ѝ част и добавянето на наслагвания от изкуствена кожа на игуана по фланговете ѝ - нещо, което никога преди не е прилагано в баскетболен тренажор.

© Jordan

Характеристики на изпълнението

На таблото за въображение от онова време се подчертават тези първокласни елементи, както и някои от ключовите характеристики на обувките, включително "динамично прилягащите ленти на езика", които, в съчетание със системата за бързо пристягане, позволяват бързо и лесно обуване и регулиране. Споменава се и оформената външна пета, чийто преувеличен размер и солидна конструкция осигуряват на потребителя допълнителна стабилност на корта, както и двуцветната гумена подметка. Полиуретанът е предпочитаният материал на подметката за повечето баскетболни обувки от тази епоха, но преминаването на Kilgore към каучук на по-голямата част от формите на протектора и полиуретан на частта на петата с висок натиск предлага добър баланс между сцепление и поддръжка. Както и при Jordan 1, въздушната възглавница беше поставена във вътрешността на подметката, където добавяше допълнителна защита под краката. По онова време това все още беше доста поляризиращо за играчите, тъй като мнозина искаха тънка подметка с добро усещане на корта, докато други виждаха ползите от подскачащия Nike Air под краката си, особено тези, които бяха претърпели травми на стъпалата. От гледна точка на Nike тежкото засаждане и резките въртеливи движения на краката на професионалните баскетболисти ги подлагат на голям натиск по време на мачовете, така че марката продължава да прилага иновативната си технология Air, която днес се откроява като една от определящите характеристики на линията Jordan.

© Jordan

Смели промени

Освен че съчетава технологията за ефективност с естетиката на висшата мода, Air Jordan 2 представлява отклонение от стила на другите баскетболни маратонки на Nike. Докато AJ1 приличаше на маратонки като Air Force 1, Dunk, Terminator и Airship, неговият наследник беше напълно уникален, отчасти поради премахването на класическия суиш на Nike. Липсата на каквито и да било странични лога, които бяха и все още са основна част от повечето дизайни на Nike, направи Jordan 2 отличителен, ускорявайки прехода на линията към собствена отличителна марка. Вместо суош ключовият мотив станаха крилата на Air Jordan, които заеха гордо място на езика, а надписът Nike се появи на петата. Тази смела промяна на посоката разграничи Air Jordans от популярната линия Force на Nike и позволи на Тинкър Хатфийлд да бъде още по-смел, когато се зае с дизайна на Air Jordan 3 и неговите наследници. Всъщност, въпреки че обувките на Тинкър обикновено привличат вниманието, влиянието на Мур, Килгор и Паркър върху идентичността на Air Jordan може да се види не само в марката AJ2. Покритията от гущерова кожа са предшественик на панелите със слонски отпечатък на AJ3, естетиката на обувките за обличане е тема, която се връща в много бъдещи Джордани, а използването на технологични функции в помощ на Майкъл по време на игра е пренесено в ерата на Тинкър.

"Всичко е във въображението"

След като моделът Air Jordan 2 е завършен, той се появява за първи път по телевизията през лятото на 1986 г., когато самият MJ го носи, докато изпълнява прочутия си дунапрен "Rock-A-Baby". В него той е изобразен с новия баскетболен маратонец, чифт черни къси панталони и бяла тениска Air Jordan Wings, докато тича към обръча, скача във въздуха и замахва с топката с една ръка, преди да я запрати нагоре и над нея в мрежата. Всичко това се случва на забавен кадър и е представено от няколко различни ъгъла, за да покаже атлетизма и финеса на Джордан. Рекламата завършва с близък план на чифт AJ2 под бялото лого на Nike Air, а гласът зад кадър гласи: "Air Jordan: Всичко е във въображението".

© Jordan

Специално изпълнение

Само няколко месеца по-късно, през септември 1986 г., Майкъл е видян да носи обувките на корта за първи път по време на мач на възпитаниците на университета в Северна Каролина. Истинското шоу обаче тепърва предстоеше, тъй като на 1 ноември 1986 г. той пристигна в "Медисън Скуеър Гардън" за първия мач на "Биковете" от редовния сезон. Когато излезе на корта с чисто новия Air Jordan 2, публиката видя елегантността на бялата горна част от естествена кожа, силата на черната междинна подметка и блясъка на червените акценти на петата. Заедно с възможността да видят маратонката в целия ѝ блясък за първи път, те имаха възможност да преживеят и специално изпълнение. До края на мача Джордан отново бе утвърдил уменията си на терена, като счупи рекорда за гостуващ играч на стадиона на Ню Йорк Никс с 50 точки при победата на "Биковете" със 108:103 и направи възможно най-добрата реклама на втората си баскетболна обувка с автограф.

Нова стратегия

По същото време Air Jordan 2 е пуснат на пазара, а отличното начало на сезона, в което Майкъл извежда "Биковете" до три поредни победи, повишава първоначалните продажби. Nike използва стратегия, различна от тази, използвана за AJ1; вместо да го разпространява широко, през първите няколко месеца той е достъпен в определен брой магазини, което му придава по-голяма ексклузивност и гарантира, че няма да бъде обезценен от пренасищане. Тъй като е произведен в Италия с първокласни материали, цената му е по-висока от тази на много други баскетболни маратонки, но въпреки това се справя добре благодарение на иновативното съчетание на стил и практичност. Наред с това нарастващата репутация на MJ като велик в този спорт донесе успех и на Jordan 2, точно както изключителните подвизи през годината на дебюта му бяха подкрепили пускането на първата му обувка с подпис.

© Jordan

Рекорден сезон

Сезонът 86-87 г. се оказва рекорден за Майкъл. Преминавайки между бяло-черния Jordan 2, който носеше в първия мач и който стана известен като Away colorway, и бяло-червеното издание Home, той продължи отличната си форма от първите три мача, завършвайки редовния сезон с монументален резултат от 3041 точки при 37,1 точки на мач. Това беше не само най-високият резултат, който някога е постигал в кариерата си, но и един от най-добрите резултати в НБА за всички времена. Всъщност той остава такъв и до днес, като Уилт Чембърлейн е единственият друг играч, който е надминал 3000 точки за един сезон. Освен тези двамата, най-близко до този показател е великият Коби Брайънт, който направи 2832 през сезон '05-'06, което само подчертава величината на постигнатото от Майкъл в Air Jordan 2.

Още невероятни отличия

Освен че за първи път става шампион по отбелязване на точки в лигата, с което започва серия от седем поредни сезона като водещ реализатор в НБА, Джордан печели и няколко други отличия през тази година. Той е решителен в защита и става първият играч в историята на НБА, който прави над 200 откраднати топки и 100 блокади в един и същи сезон, като натрупа съответно 236 и 125. Тази решителност отвежда "Биковете" до още една плейофна серия, в която те отново губят от "Селтикс", въпреки че Джордан отбелязва 107 точки в трите мача. За съжаление, Джордан се разминава с първата награда за MVP на лигата, като завършва на второ място след Меджик Джонсън в общото класиране, но популярността му сред феновете е непоклатима и той получава най-много гласове за Мача на звездите през 1987 г. По време на същия изложбен уикенд той печели първия си Slam Dunk Contest, а в края на сезона е включен в първия отбор на All-NBA - още едно ново постижение, което почти ще се превърне в навик през останалата част от кариерата му. Всичко това бе постигнато, докато носеше Air Jordan 2, което му отрежда уникално място в историята както на играча, така и на линията Jordan.

© Jordan

Air Jordan 2 Low

През дебютната си година Jordan 2 излезе само в две разцветки и за разлика от всички останали силуети в серията нямаше черно издание сред OG версиите си. Белият цвят е по-близък до домашната екипировка на Чикаго Булс, която е в бяло и червено, а също така се вписва в преобладаващата по това време тенденция за бели баскетболни маратонки с цветни акценти. В началото обаче се появява версия с нисък връх, като през 1987 г. се произвеждат две разцветки, които съответстват на оригиналите с висок връх. Самият MJ започва да носи Air Jordan 2 Low през втората половина на сезон '86-87, като дори играе със специален чифт на UNC в известния мач Collegiate Legends Classic на 28 юни, когато възпитаниците на UNC побеждават UCLA Alumni със 116-111 след вдъхновено от Jordan завръщане през второто полувреме.

© Jordan

Ретро дизайн

Синьото на UNC няма да бъде видяно на общата версия на обувката до много години по-късно, когато Nike пренасочва вниманието си към следващия дизайн на Jordan. Въпреки че през 1994 г. моделът е върнат като High и Low ретро вариант с цвят Чикаго, предполага се, че оригиналните калъпи са изгубени и ще минат още десет години, преди да излезе следващият комплект ретро Jordan 2. Междувременно маратонката се появява на големия екран в Space Jam, където Бил Мъри избира да носи бяло-черната разцветка по време на филма от 1996 г., като по този начин доказва нейната непреходна културна значимост. След това, през 2004 г., експертите по обувките на Nike преработват оригиналната версия от 86 г., за да пресъздадат същия OG модел и да създадат нови разцветки като Midnight Navy low-top и Melo, който е базиран на Player Exclusive, носен от звездата на Denver Nuggets Кармело Антъни.

© Jordan

Високопрофилни сътрудничества

След повторното си появяване Air Jordan 2 придобива все по-голяма популярност през годините, отчасти благодарение на Melo и други PE модели за играчи като Рей Алън и Крис Пол. Излизането на ексклузивни модели за жени от 2005 г. нататък също помогна, както и високопрофилното, но ограничено издание на сътрудничеството с Еминем през 2008 г. Само година преди това той става първият Air Jordan, който се появява в престижната колекция на Nike Doernbecher, когато пациентът Шеридан Брентън го избира като шаблон за собствения си уникален дизайн, а с течение на десетилетията става все по-желан като шаблон за сътрудничество. През 2010 г. тя привлича партньорства с режисьора на музикални клипове Ващи Кола и луксозния дизайнер на streetwear Don C, а през 2020 г. се появяват сътрудничества с елитния моден лейбъл на Върджил Аблох - Off-White™, популярната марка за търговия на дребно Union LA, модния бутик A Ma Maniére, колумбийската музикална суперзвезда J Balvin и американската съвременна художничка Nina Chanel Abney.

© Jordan

Отклонението

Дори и с дългогодишния си успех, Air Jordan 2 често се възприема като някакво отклонение сред по-голямата колекция на Jordan. Може би това се дължи на факта, че изглежда толкова различно от своите връстници, а може би и на огромното влияние, което Тинкър Хатфийлд оказва върху много от следващите модели. Възможно е да е и защото, въпреки че направи невероятно резултатен сезон с AJ2, Джордан не успя да изведе "Биковете" извън първия кръг на плейофите и не спечели наградата за MVP. А може би това се дължи на промените в Nike, които последваха пускането на модела, като Питър Мур напусна компанията по средата на проектирането на Jordan 3, а Брус Килгор беше преместен към други проекти и никога не се върна към линията Jordan.

Влияние върху марката

Каквато и да е причината, дълбокият ефект на AJ2 върху Nike, линията Jordan и културата на маратонките като цяло е неоспорим. Килгор и Мур имат смелостта да се отърсят от предпазната мрежа на мощната марка на Nike и да създадат нов вид баскетболна обувка. По този начин те приложиха някои аспекти, които станаха изключително важни за отличителната идентичност на марката Jordan, проправяйки пътя на бъдещите дизайнери към още по-радикален подход. Освен че премахват страничните щрихи, те добавят екзотични животински елементи и за първи път в историята въвеждат луксозна естетика на баскетболните обувки - все неща, които повлияват на Тинкър, когато той създава някои от най-запомнящите се силуети на Jordan за всички времена. Без тяхната работа тези емблематични маратонки може би никога нямаше да бъдат създадени, а Nike може би щеше да загуби Майкъл Джордан в полза на друга марка.

© Jordan

Исторически силует

След повече от три десетилетия Air Jordan 2 остава важна обувка както за Jordan Brand, така и за широката общност на маратонките. Нейното интелигентно и елегантно представяне ѝ придава уникален стил, който я отличава от другите баскетболни маратонки, а техническото ѝ майсторство съответства на невероятния атлетизъм на Майкъл. Накратко, това беше перфектната комбинация от мода и ефективност. Днес връзката му с историята на Nike го прави изключително колекционерски модел и въпреки че може да не е толкова разпространен, колкото маратонките на MJ, спечелили титлата, или популярните дизайни на Тинкър, той все още е отличителен и исторически силует, който е повече от достоен да носи легендарното име Jordan.

Read more

SPORTSHOWROOM използва бисквитки. Научете повече за нашата политика на бисквитки.

Продължете

Изберете вашата държава

Европа

Северна и Южна Америка

Азиатски пасифик

Африка

Близкия Изток